Pokud máte nějaké zkušenosti s Ceremoniálním kakaem, znáte jeho sílu uvést Vás do mírné euforie a nastolit pocit spojení se sebou samým a ostatními. Kakao je jedním z přírodních darů a řadí se mezi entheogenní rostliny.
„Theo“ – Bůh…v mém chápání a mými slovy jde o schopnost obsahových látek kakaa pomoci nám znovunavázat spojení se svým „vnitřním Božstvím“.

Kakao bylo po tisíce let obřadně používáno domorodými obyvateli Střední a Jižní Ameriky. Méně známo už je, že některé středoamerické kmeny používaly kakao také k usnadnění určitého typu kolektivního snění – pití kakaa k „uspání“ /“probuzení“ a ke společnému cestování v jemnějších rovinách existence. Jde vlastně o prastarou šamanskou techniku. Praxe šamanského snění umožňuje člověku stát se vědomým během spánku.

 

Proč se ve snění trénovat?

 

Právě ve spánku, kdy se za ideálních podmínek naše tělo regeneruje a očištuje, máme možnost komunikovat s naším podvědomím nebo chcete-li nevědomím. A je nám tak dána možnost pracovat na našich životech a vědomě je proměňovat. Získávat při snění pro nás cenné informace a odpovědi na otázky je ale umění a je tedy třeba se v něm zdokonalovat, přístup k němu však máme všichni. Pokud se snění věnujeme, nejde pak už vůbec jen o nesoudržné a náhodné myšlenky a paběrkování denních událostí. Některé teorie naznačují, že naše sny mohou být způsoby, jak čelit emočním dramatům v našem životě. Třídíme a zpracováváme během spánku složité myšlenky, pocity a vše nově naučené. V každém případě se praxe lucidního snění používá po staletí k lepšímu pochopení a orientaci v našich snech a také v době bdění.

 

Co to znamená lucidní snění?

 

Když si ve snu uvědomíme, že sníme a přesto prožíváme svůj sen naplno, naživo. Díky tomu se náš sen nejen stává skutečným, ale také nám to dává určitou kontrolu nad našimi činy během snu. Všichni jsme zažili probuzení s pocitem otřesení nebo zmatení ze sna. Někdy jsou sny potěšující a krásné, a když se probouzíme, musíme se vyrovnat s tím, že ve skutečnosti se nevyhříváme na slunci na nějakém karibském ostrově! Jindy se můžeme cítit nepohodlně nebo znepokojeně, a naše sny v nás zanechávají smutek nebo rozhořčení po probuzení a potřebu vyrovnat se s tragickou událostí, ztrátou nebo zlomeným srdcem.

 

Pokud přijmeme, že k nám tyto sny přicházejí z nějakého důvodu, tím, že se jim postavíme čelem, jsme schopni hledat řešení uvnitř. To je důvod, proč se lucidní snění používá jako metoda sebeovládání a jako forma terapeutického léčení, které pomáhá překonat náročné myšlenky a hluboce zakořeněná traumata. Cvičením lucidního snění máme šanci přehodnotit své emoce během těchto snových okamžiků. Vědět, že to není realita, ale jen sen, nám umožňuje zapojit se do okamžiku z izolované perspektivy.

 

Mimořádný pocit probuzení ve snu nám může poskytnout pochopení kontinuity sebe sama mezi bděním a spánkem. Když rozvíjíme a procvičujeme naši schopnost lucidního snění, můžeme významně ovlivňovat to, co se ve snu děje a tehdy můžeme tuto praxi použít ke konfrontaci se svými strachy a uvolnění traumatu z minulých zážitků. Lucidní snění se stává mocným nástrojem pro větší uvědomění, zvýšenou kreativitu, duchovní probuzení a komunikaci s rozsáhlou propojenou sítí kosmického vědomí.

 

A jaký význam má pro Snivce kakao?

 

Vzhledem ke kombinaci uklidňujících, stimulujících a euforických účinků je Kakao k vědomému snění skvělým spojencem.

Hořčík je v kakau bohatě zastoupen a zásadně ovliňuje kvalitu spánků a odpočinku fyzického těla, protože jde o přírodní relaxant, který pomáhá deaktivovat adrenalin a hluboce uvolňuje svalovinu. Kakao také obsahuje tryptofan, aminokyselinu, která se po požití přemění na neurotransmiter serotonin (hormon štěstí) a poté se přemění na melatonin (hormon zodpovědný za kvalitu spánku). Je to právě melatonin, který může zásadně změnit náš noční život.

Energizující účinek kakaa je způsoben především teobrominem, který ačkoliv je stimulant, neovlivňuje náš centrální nervový systém jako kofein. Místo toho je to kardiovaskulární stimulant, který zvyšuje srdeční funkci a průtok krve. A navíc hormony a kanabinoidy způsobující blaženost (fenylethylamin (PEA) a anandamid) se váží k srdci a dávájí tělu a mysli regenerační a kreativní impuls.

Tipy:

 

Většina snů se nám zdává během REM spánkové fáze a REM periody se s postupem noci zvyšují (velká snová aktivita bývá naměřena třeba kolem 4.hodiny raní).

Jsou tedy lidé, kteří se snaží na snovou fázi spánku vyzrát třeba tak, že před usnutím pijí hodně tekutin a tělo se tedy v noci vzbudí s potřebou na toaletu…Mne osobně vyrušený spánek naopak z meditačního stavu vytrhává a často sen zcela zapomenu.

 

 

Krok č. 1 je aktivovat a trénovat snovou paměť

 

Asi všichni snivci se shodujeme na tom, že nám velmi pomohla metoda zapisování snů, pocitů, uvědomění někdy třeba jen barev nebo obrazů, ihned po probuzení. Dle mne jde o nejpřímější a nejpřirozenější metodu spojení se s vlastním podvědomím. Také je možné vytvořit si vlastní slovník pojmů, obrazů a předmětů jen a jen pro sebe…co pro mé vědomí znamená takový či jiný artefakt, když se mi ukáže ve snu?

Osobně ráda používám kakao právě ke snění a ke znovunavázání komunikace sama se sebou. Většinou popíjím ceremoniální dávku kakaa kolem 18cté hodiny a pak vím, že práce se nekončí uzavřením rituálu/setkání, ale další brána se mi otevírá, když ulehám ke spánku. ( Jiní si mohou připravit jen malou dávku kakaa přímo před spaním). Kakau nevadí ani kombinace s dalšími bylinami, které mohou povzbudit a posílit naše duchovní aktivity. V Guatemale užívávají Bobinsanu (Calliandra angustufolia) ….

 

 

 

Tak nazdraví a na Snění! Ještě dnes večer?

Pin It on Pinterest

Share This