Fenylethylamin (PEA) působí v lidském mozku jako neurotransmiter a mozková primární chemická látka lásky.

Čokoláda je již dlouho spojována s láskou, stavem zamilovanosti a skvělým nebo až euforickým pocitem. Co za tím ale vězí?

 

Zamilovanost je vesměs biochemická reakce… s láskou je to už složitější a ještě hlubší. Čisté, minimálně zpracované kakao a tedy Ceremoniální sorta kakaa – je vynikajícím zdrojem vědecky ověřených přírodních chemikálií štěstí. Včetně samotné „molekuly lásky“ – fenomenálního fenyletylaminu!

Co je to Fenylethylamin?

Fenylethylamin, nebo zkráceně PEA, je malá molekula, která se nachází v některých řasách, houbách, bakteriích a kakau. PEA, produkovaný přirozeně během fermentace kakaových bobů, je citlivý na teplo a tedy při pražení kakaa nebo jeho dalším razantním tepelném zpracování o něj přicházíme obdobně jako o mnohé další  „živé“ enzymy v něm obsažené.

PEA je také přítomen v mozcích lidí a jiných savců, kde působí jako neurotransmiter, známý jako mozková primární chemická látka lásky. Stejně jako jeho α-methylderivát, amfetamin, má PEA stimulační účinky, které vedou k uvolňování norepinefrinu, dopaminu a serotoninu. Právě tento dopad na hladiny zmíněných „feel good hormonů“ dělá z PEA fenomenální zlepšovač nálady. Lidé popisují mnohdy okamžité pozdvihnutí nálady, pocity štěstí, blaha a spokojenosti. Cítí se živější a zaujímají v životě pozitivní postoje.

 

Kakao, Láska a mozek

Když nás někdo přitahuje, zaplaví nás tento endogenní (přírodní nebo-li „vestavěný“) amfetamin, který spolu s endorfiny a dalšími neurochemikáliemi podobnými opiu zasáhne naše centra potěšení. A když se PEA uvolňuje v mozku, uvolňuje zase norepinefrin a dopamin, což vyvolává euforický efekt často spojený s „běžeckým maximem“ nebo pocitem, že jsme na vrcholu světa, když se zamilujeme.

PEA je také přímo spojen se sexuálním vzrušením a potěšením. Fenylethylamin působí jako silné antidepresivum a jeho tvorba výrazně stoupá, když prožíváme romantické chvíle a samozřejmě je jeho spouštěčem orgasmus!

Není divu, že se čokoláda stala jakýmsi symbolem zamilovaných. I když existuje mnoho přírodních potravin, které zvyšují libido a zlepšují sexuální funkce, pouze pravé Kakao podporuje nefalšovanou chemickou reakci v mozku: „zamilovanost“! 

*Podle britské studie provedené Mind Lab, byla pozorována vyšší mozková stimulace při konzumaci tmavé čokolády než-li při vášnivém polibku?!?…

 

 

Synergie mezi PEA a MAOI v pravém Kakau

 

Nu tak o Biohackingu jsme si povídali v minulém článku*, Biohackeři mají PEA v hledáčku a na prvním místě v sortimentu svých nootropních doplňků…

Navzdory svým stimulujícím a náladu zlepšujícím vlastnostem jsou účinky PEA obvykle velmi krátkodobé. Jediný způsob, jak jejich účinky prodloužit, je zkombinovat jej s inhibitorem monoaminooxidázy-B (MAOI). A právě zde přichází kouzlo čistého ceremoniálního kakaa.

Kakao je jedinou psychoaktivní rostlinou s plným balením inhibitorů PEA a MAO.

 

Blokátory MAO zajišťují, že tyto PEA a další neurotransmitery mohou cirkulovat v krevním řečišti a v mozku déle. Monoaminoxidáza také metabolizuje serotonin a dopamin. Proto je blokování (nebo inhibice) MAO nezbytné pro umožnění primárních účinků PEA na snížení deprese a podpoření pocitů pohody. (To je důvod, proč jsou inhibitory MAO již dlouho uvedeny ve farmaceutických antidepresivech.) Tato fantastická synergie inhibitorů MAO a neurotransmiterů v Ceremoniálním kakau může objasnit záhadu, která stojí za tisíceletou úctou k této rostlinné medicíně a jejímu užívání – přestože se nejedná o rostlinu psychedelickou jako např. Ayahuasca nebo Huachuma – obojí v rámci šamanské tradice.

Účinky PEA a benefity kakaa v mozku

Nízké hladiny PEA jsou spojovány s několika neurologickými onemocněními. Bylo zjištěno, že lidé s nedostatečnými hladinami PEA mají zvýšenou náchylnost k ADHD, závislostem, výkyvům nálady, problémům s pamětí, pokleslou energii a častěji se u nich rozvine Parkinsonova choroba. Fenylethylamin obsažený v ceremoniálním kakau posiluje zdraví a funkci mozku několika způsoby:

Vyvolává uvolňování dopaminu, norepinefrinu a serotoninu, čímž takříkajíc zvyšuje míru neuronové aktivity.

Tato vyšší koncentrace neurotransmiterů aktivuje a prohlubuje naše vnímání, potěšení, zvyšuje motivaci, kreativitu a zlepšuje paměť a poznávací schopnosti.

Přirozeným udržováním a regulací neuronální aktivity – Prevencí nadměrné nebo nedostatečné stimulace – PEA předchází metabolické dysfunkci a neurologickým poruchám.

Jako neurotransmiter PEA vypadá a působí podobně jako amfetaminy a vyvolává účinky typicky spojené s užíváním stimulantu. Ale protože PEA je pro mozek endogenní, nemá vedlejší účinky a nemá za následek toleranci amfetaminů.

• Zlepšuje libido a reguluje sociální chování.

V současné době se zkoumá jeho použití při léčbě ADHD, deprese, bipolární poruchy a kognitivních dysfunkcí. Nadějně vypadá také při léčbě závislostí a poruch příjmu potravy.

Protože pomáhá regulovat touhu po jídle, je také cenným pomocníkem při kontrole hmotnosti.

PEA může pomoci zbavit se návyku na kofein bez abstinenčních příznaků.

Umožňuje intenzivnější a soustředěnější trénink a zlepšuje tak celkový výkon.

Je to skvělá studijní pomůcka, protože pomáhá snižovat úzkost a stres a zároveň poskytuje více motivace, lepší náladu, pomáhá udržet soustředění a více energie.

PEA, kakao a deprese

K čokoládě byli dlouho přidružovány problémy s depresí. Dle „Psychiatric Times“  téměř polovina (45 %) pacientů ve svých depresivních epizodách hlásí touhu po čokoládě a mnozí věří, že zmírňuje jejich pocity úzkosti a podrážděnosti. Jejich článek naznačuje, že „konzumace hořké čokolády může být spojena se sníženou pravděpodobností klinicky relevantních depresivních příznaků.“ Antidepresivní účinky „hořké čokolády“ jsou připisovány obsahu flavanolu, theobrominu, anandamidu a obsahu PEA.

Deprese je údajně druhou nejčastější příčinou invalidity ve věku 15–44 let.

Zpráva Organizace spojených národů předpokládá, že do roku 2030 bude deprese celosvětově hlavní příčinou pracovní a životní neschopnosti. Deprese se obvykle léčí předepsanými léky. Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) jsou celosvětově nejoblíbenějším antidepresivem, přestože působí pomalu a mají řadu vedlejších účinků.

PEA – a kakao – se mohou prokázat jako lepší alternativa.

Zdá se, že jde o závěr studie publikované v „The Journal of Pharmacology & Experimental Therapeutics“, která naznačuje, že „PEA může být bezpečnější léčbou deprese než SSRI“. Podobně ve studii publikované „The Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neuroscience“ vědci uvádějí, že PEA „zvyšuje pozornost a aktivitu“ a „ukázalo se, že zmírňuje deprese u 60 % pacientů“.

Tato úleva byla zaznamenána u významného počtu pacientů, včetně některých nereagujících na standardní léčbu. PEA zlepšuje náladu stejně rychle jako amfetamin, ale nevytváří toleranci.“ Smithsonian Magazine“ nám připomíná, že „léčitelé kdysi předepisovali čokoládu jako aspirin“! Od Mezoameriky po renesanční Evropu se čokoláda používá v medicíně přinejmenším od 16. století k léčbě řady onemocnění. Aztékové i evropští lékaři také používali kakao – nebo čokoládu – k dodávání dalších léčiv do organismu a posílení jejich účinnosti.

PEA, kakao a ADHD

Mezi lety 2016 a 2019 bylo ve Spojených státech diagnostikováno celkem 6 milionů dětí s poruchami pozornosti a hyperaktivity (ADHD) – stojím si za osobním názorem, že u mnohých z nich jde samozřejmě o celkový životní styl, stravu atd…). V roce 2013 byl počet dětí užívajících léky na poruchu 3,5 milionu. Jedním z hlavních viníků přispívajících k symptomům ADHD je nedostatek dopaminu a norepinefrinu v mozku. Léky na předpis se podávají ke zvýšení hladin těchto dvou kritických neurotransmiterů. Nejčastěji předepisovaným z nich je návykový, amfetamin obsahující a nejčastěji zneužívaný Adderall.

Může být alternativou kakao? …..

Použité zdroje:

Keith Cacao practitioners

vlastní zkušennost v mém okolí

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3575938/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3904499/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33970709/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9081552/

https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/pea-a-natural-antidepressant/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/da.22950

http://www.serenity-station.com/

https://www.integrativepsychiatry.net/pea-your-brains-natural-stimulant-for-higher-performance-and-increased-longevity/

https://nootropicsexpert.com/phenylethylamine/

https://nootropicsexpert.com/cacao

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6558775.stm

https://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_Shulgin

https://www.psychiatryadvisor.com/home/topics/adhd/dark-chocolate-shown-to-increase-attentiveness/

https://www.smithsonianmag.com/science-nature/healers-once-prescribed-chocolate-aspirin-180954189/

Pin It on Pinterest

Share This