Bude tomu už třetím rokem, co jsme se v kruhu Sester lesa – ženy, které toho času pobývaly na Sklenářce meditační centrum v Podorlických horách – usnesly, že spojíme své síly, sny dary a talenty a začneme vyrábět přírodní produkty z nám dostupných surovin a sdílet svá nadání, moudrost, i těžké momenty růstu a rozvoje a pochopení. Záhy na to jsme se sešly v rámci Navarátrí v podzimním novolunní. Tento čas očist, rituálů, pečování přinesl nesmírnou sílu, transformoval každou z nás a pohl našimy životy. Tuto tradici stále držíme a scházíme se v srdci lesa….nabízíme toto průvodcování také dalším ženám…

 

A povětšinou ve stejnou dobu probíhají také kruhy mužské…. Sklenářka má vždy širší repertoár….

Napadlo nás přiblížit Vám nějaké z tradic a technik, které během Navarátrí praktikujeme…a jež se postupně staly přirozenou součástí našich ,,všedních životů,,.

Čtěte níže o čase pro Sebe a Moci Láskyplnného doteku….

 

NAVARATRI DEN č. 1

Už dnes se můžete napojit na energii Durgy a zařadit na následujících devět dní praxe, které znáte z Navaratri.

OM AIM HRIM KLIM ČAMUNDAJA VIČE NAMAH SVÁHÁ
My oslavíme Navaratri v srdci lesa  13.-22.4. P.s
Mňam na všech rovinách
www.kamilabrenkova.cz 

 

NAVARATRI DEN č. 2

Jako druhý den oficiálního Navaratri v Indii, můžete přispět svému zdraví třeba tím, že každý den ráno před snídaní vezmete do úst lžíci bio olivového nebo bio kokosového oleje a nejméně 10 minut budete olej v ústech převalovat z místa na místo. Potom ho vyplivnete (stane se z něho pěna), a očistíte jazyk škrabkou na jazyk a nebo lžící, a ústa vypláchnete vodou.

 Toto je jedinečná očista ústní dutiny, doslova vytáhnete ze svých úst, dásní, zubů, jazyka i krku – pokud zakloktáte, spoustu zašlých nečistot, bakterií a všeho co tam nemá co dělat. Očistíte si tím zuby, odlehčíte a podpoříte tělo, aby se mu lépe pálily nečistoty v trávícím traktu. Denně…..devět dní.

 

NAVARATRI DEN č. 3

Jako třetí den oficiálního Navaratri v Indii, můžete přidat k praxi ze dne 2. olejování- uvnitř i venku.Naše buňky a obzvláště ty nervové jsou z velké části tvořeny olejem, tudíž je skrze olej vyžívíme a skrze olej k nim také můžeme dostat další medicínu. Olejujte si celé tělo, třeba bio mandlovým olejem….ten sedí téměř každému.

O olejování těla si přečtěte na mém blogu…

http://kamilabrenkova.cz/?p=176…….

Tady o čokoládičce…. moje drahá přítelkyně, 75ti letá jogínka Indu se mnou sdílela skvělý recept na její ajurvédskou čokoládičku. Nejprve si vyrobte své vlastní Ghee-přepuštěné máslo, a každý den rozpustíte na pánvici lžíci Ghee a nasypete tam lžičku Bio kurkumy, na chvili zahřejete, necháte schladit a požijete. Hned nato uděláte praxi udyjána bandhy a agnisáry, fantasticky si tak promasírujete orgány v dutině břišní a nastartujete vnitřní oheń. Ghee a Kurkuma tento proces udělají silnější. Skvělý způsob, jak začít svůj den.

„Pokud bych si musel vybrat pouze jednu jedinou jogínskou praxi, byla by to praxe agnisary“ 2015 Prashanti de Jager

p.s. čokoládička je docela lahodná ….ale jen pro fajnšmekry.
ps tyto praxe je potřeba se správně naučit a vědět také kdy je a nebo není vhodné praktikovat mantru „AUM“

NAVARATRI DEN č.4 Strava

Odlehčete svou stravu, pokud jste již vegetarián-ka, odstraňte kávu, luštěniny i obilniny a zařad’te napařenou nebo lehce osmahlou zeleninu na ghee, ovocné kompůtky se skořicí a kardamonem a pokud jsou, jezte co nejvíce jakkoli jemně tepelně upravených KOPŘIV

…znám tolik výborných receptů….na retreatu Navaratri – Omlazení 13.-22.4. budeme objevovat medicínu kopřivy…..pokud jste v přírodě, nasbírejte si kopřivy sami a mějte na sobě co nejméně oblečení, aby jste plně pocítili jejich medicímu na svém těle….hihihi… Kopřivy jsou NEJ nej nej……št’áva z nich je snad nejlepší posilovák naší krve……

 

NAVARATRI DEN č.5 OČI

K praktikám z předešlých dnů přidejte očistu očí. Zrak je ze všech smyslů ten nejzatěžovanější, tudíž pročistit své oči může znamenat velkou úlevu od bolesti hlavy a sklidnit nervový systém. Skrze oči můžeme zmírnit některé projevy zánětu v těle, jelikož v nich sídlí element ohně našeho systému.

Zde je několik praktik jak:

 Pořid’te si růžovou vodu a šplíchejte nebo si jí vyplachujte oči (není růžová voda jako růžová voda) o kvalitě surovin, produktů – šampónů, sprchových gelů atd… které používáme na své těla a jejího dopadu na naše zdraví budeme na Navratri Omlazení hovořit. (Vesměs nepoužíváme žádnou kosmetiku, kterou bychom nemohly i pojíst).

Používejte bylinný make up-tužku do očí zvanou Kajal.

Toto používala již Kleopatra a tato očista – zkrášlení má duchovní a mystické kořeny.
Jemné namazání očních víček Pravým Ghee se špetkou barevného bio prášku- make upu, bude nejen medicínou pro Vaše oči, zároveń vám také rozzáří obličej.

 

 

 

NAVARATRI DEN č.6 SATVA

V Patanjaliho jóga sůtrách se píše, že ásána – Jógová pozice má být suka a stira, což znamená vycentrovaná a uvolněná.

My praktikujeme jógové pozice, dechové techniky a meditaci abychom dosáhli toho o čem Patanjali v sůtrách mluvil a to jest nejprve se vycentrovat a uvolnit do svého vědomí, do kvality Satvy. Říká se, že Satva je bránou k duchovnímu životu.

 

Všechny praxe, které na Navaratri děláme vedou k Satvickému stavu mysli, tj. mysli zasazené převážně v srdci, kdy přenesením energie z hlavy do srdce přestáváme být otroky naší mysli, a stáváme se vědomými spolu-tvůrci svých životů, v klidu, v centru a uvolněně.

Zacvičte si několik pozdravů slunci každý den. Než začnete sedněte si na zem, a jen na pár minut si uvědomte kde se nacházite, prohlédněte si prostor, ve kterém jste, zavřete oči všiměte si svého dechu, uvědomte si své tělo, prostor ve vašem těle a dejte si deset uvolněných nádechů a výdechů. Ved’te je ze sdce do celého těla a zase zpět. Potom teprve začněte cvičit, a zůstávejte se svým dechem a prostorem ve vašem těle. At‘ je vaše praxe jakkoli dlouhá, lehněte si nakonec na zem alespoň na pár minut a uvolněte své tělo zcela.

 

My budeme praktikovat ásány, pranajámu i meditaci. Společně s Mariri Krämerová a Tereza Dlabalová máme naakumulována léta různých technik a praktik, učení mnoha tradičních i netradičních učitelů i učitelek, a skrze naše pochopení a uchopení vám je budeme předávat během semináře. 

 

 

NAVARATRI DEN č.7 PŮST OD ELEKTRONIKY

Většina z nás je napojená na internetovou sít‘ téměř neustále, na svém telefonu dokonce kdekoli venku, a tudíž ztrácíme zážitky toho, jaké to je být napojení především sami na sebe, na ostatní lidi, přírodu, planetu, na které žijeme. Pojd’te být kreativní a alespoň jeden den v týdnu si vypněte počítače a mobily, vyražte do přírody a pobud’te pár minut s jezírkem, stromem, mrakem, nebo divokým ptákem se stejným zaujetím, pozorností a časem, který byste jinak strávili na wifi….

 

„Vyražte do lesů, staňte se lidmi“ Jean-Jacques Rousseau

 

My budeme devět dní na Navaratri Omlazení uprostřed lesa s mnohými magickými místy, kde wifi signál není, ale přesto se budete cítit napojení. (Wifi je možno zapnout ve vile, nebojte se, pokud musíte být v kontaktu s venkovním světem, můžete….)
Z mé zkušenosti se po elektronickém půstu otevírají zcela jiné způsoby vnímání reality a sebe sama. Jelikož sama na počítači trávím dost času, je dle mého výborné udělat si takový občasný půst, najít rovnováhu na netu jak být, tak i nebýt. 

 

NAVARATRI DEN č.8 PRAVÉ GHEE

Ajurvéda označuje pět nektarů, které mají tu sílu otevřít bránu k naplněnému a nádhernému životu v přítomnosti. Jeden z nich je Pravé Ghee. My na Navaratri Omlazení pravidelně vyrábíme různé druhy Ghee, a pracujeme s tímto jedinečným nektarem, jako s pokrmem, medicínou i ceremoniálně.

Aby vaše Ghee mohlo být opravdovým nektarem, mělo by být použito máslo od krav, které nejsou krmeny žádnou chemií, které se volně pasou a krmí se pouze čistou trávou a divokými bylinami. Toto máslo by se mělo spracovat technikou stloukání, nikoli odstředění a poté ho pomalu zahřívat tak, aby se odpařila všechna voda a dole zůstala krusta kaseinu, která je po přecezení přez jemné plátno odstraněna od konečného produktu. Úplně nejlepší je připravovat ghee (a vlastně cokoli)  na živém ohni.

 

Pravé Ghee je fantastickou nektarovou medicínou. Nejlepší výživa pro vaše střeva, plnohodnotný tuk plný omega mastných kyselin, výborný jak na vaření, tak na dodávání do již uvařeného jídla. Velmi zjemní a zlepší chut’ jídla, umocňovač trávícího ohně, očisťovač celého organismu, skvělý prostředek, který má tu sílu dovést byliny hluboko do těla, výborný krém na obličej, medicína očím……………………………………………………………………

 

My si společně na živém ohni na Navaratri Omlazení Ghee vyrobíme uprostřed lesa, budeme ho celých devět dní užívat nejrůznějšími způsoby, jak vnitřně, tak jako terapeutickou látku na Ajurvédské procedůry, a užijeme ho symbolicky-ceremoniálně, jako potravu pro vnější oheň, který reprezentuje náš oheň vnitřní. Posílíme tak svůj zrak, vášeň, trávící ohe a celkově chut‘ a sílu žít, vzkvétat a prosperovat.

 

  

NAVARATRI DEN č.9 DURGA – Naplnění

Dle starodávné pověsti ovládal Zemi mocný démon, který nabýval na síle a Zemi ničil. Bohové si s tak obrovskou silou již neuměli poradit. Svolali tak koncil, a ustanovili se, že je třeba se zaktivovat, a vytvořit Božstvo, které bude mít siddhi (speciální síly) jich všech v jednom. A tak stvořili společně mocnou Durgu, která démona velmi rychle porazila.

Durga je symbol, energie, síla se kterou pracujeme tak, abychom překonali jak hrubo tak jemno hmotné zvyky, které nám již neslouží a je jsou překážkou životu v plném zdraví, rozkvětu, tvořivosti, přirozenosti, autenticitě, kráse a lásce. A naopak nastolily zvyky nové. Ty, které nám otevřou brány k životu, jaký víme, že jsme sem přišly naplnit.

  

Zveme vás do srdce lesa, kde se s touto silou můžete setkat a naučit se s ní pracovat pro své dobro a pro dobro všech…. kdykoli a kdekoli.

Pin It on Pinterest

Share This