Kakao je fantastické podávané teplé.

Aztékové ho milovali s chilli kořením a já v něm oceňuji vanilku, skořici, aswagandhu a šafrán.

Nejlépe to udělám tak, že aswagandhu a tyčinku skořice zaleju dvěma a půl hrnky vody, povařím, a svařím na polovinu. Po přecezení přidám kousek vanilky, které seškrábnu nožem z vanilkového lusku a přidám ještě pár snítek šafránu a nechám chvíli louhovat. Toto smíchám se třemi plnými lžícemi kvalitního kakaa ( myslím tím kakao ceremoniální kvality, ne kakaový prášek, nebo kakao z Afriky), a chvíli jemně povařím zpívajíc nějakou vyživující mantru. 

 

Kakao je zřejmý aktivátor, obzvláště podávané ve vyšší gramáži.

 

Na ceremonie používáme od 30 do 70 g čistého stoprocentního kakaa, na jednu porci, na normální denní popití a užití si krásných chvil, na aktivaci mého systému dám na velký hrnek dvě až tři velké lžíce. Společně s kořením a ajurvédskou bylinou aswagandha je nápoj jak aktivující, tak vyživující. Aswagandha posiluje nervovou soustavu a zklidňuje Váta dóšu, rozrušenost, úzkost, napětí i neklid. Skořice prokrví a zahřeje celé tělo, podpoří metabolismus a reproduktivní systém, a šafrán je velmi známý svou schopností ženský reproduktovní systém také podpořit, aktivovat a zároveň mu  ve velké síle dodat šťavnatost.

  

Vždycky si tak sním, že budou brzy existovat nejen kavárny, ale také kakaovárny.

 

Ráda se setkávám s přáteli na kus řeči u dobrého šálku, a u teplého nápoje se moc hezky povídá. Pokud to není u mne, nebo u někoho z nich doma, kakao opravdové kvality většinou není dostupné. Volím pak kávu a poté nesu následky. Ano mám moc ráda chut‘ kapučína, ale vím co bude následovat po několika příjemných chut’ových zážitcích….energie zakolísá směrem dolů, objeví se rajas ( čti rádžas) – což je kvalita mysli, která je rozrušená, nezaměřená, intenzivní. Většinou si pomohu a zmírním následky právě přidáním výše zmíněného koření, ale není to ideál. Mé tělo si na tato kapučína vytváří závislost velmi rychle. Pokud bych to nechala, byla bych tak schopná vypít klidně i jednu kávu denně. Ano kardamon, skořice i aswa by mé nadledvinky do jisté míry ochránily, jelikož jim kafein v kávě obsažený dává docela zabrat a dlouhodobě je vyčerpává. (nadledvinky, společně s ledvinami jsou dle čínské medicíny energetickým rezervoárem, něco jako továrnou a skladem na energii v našem těle).

 

Z vlastní zkušenosti (konstituce pita- váta) stačí takové dva týdny pravidelného kapučínkování na to si opravdu rozhodit celý systém. Tělo si zvykne na jistou dávku projímadla, jak na mne káva působí, a po vynechání kávičky se musí přizpůsobit zase jinému prostředí, a tak dostat vyprazdňování do rovnováhy několik dní trvá. Provází to mírná bolest hlavy, jak nemá svou dávku kofeinu, velká potřeba doplňovat tekutiny a usedání mysli a nervové soustavy zpět do klidu, což je někdy docela proces. 

 

Jedna kávová teorie mluví o tom, že se dají lidi rozdělit v podstatě do dvou skupin. 

 

Jedna skupina jsou ti, které káva zcela rozhodí z jejich středu a druhá skupina jsou zase ti, kterým káva pomůže se vycentrovat. 

Dle mého pozorování je to tak, že pro lidi subtilnějších konstitucí, ty citlivé, co vnímají kdejakou intenzivnější energii a nedělá jim to dobře, pití kávy opravdu není dobrý nápad. Ti ohniví zase dostanou do těla mnohem více ohně a intenzity, což také není zcela ideál, jelikož už to tak mají a pouze se jim to zintenzivní a tudíž dostane mimo rovnováhu. Nicméně ti těžkopádnější a zemitější typy, co potřebují vyvinout extra úsilí k aktivitě, kterou vskutku pro svůj systém potřebují naopak z pití kávy benefitují. 

 

Samozřejmě užívání mléka s kávou v jakékoli formě situaci dle ajurvédy zhoršuje na obou stranách.

 

Je to proto, že kombinací těchto dvou látek vzniká áma, což je toxický odpad, který tělo nedokáže strávit. Většinou se usazuje na kloubech a nebo taky v hůře fungujících tkáních, a bývá tak plodnou půdou pro dlouhodobé pěstování si nemoci. 

 

U kakaa je to právě naopak, tam  se mlíčko hodí hezky, jak kvalitní kravské, tak i různé druhy oříškového mléka.

 

Mandlové, makové, slunečnicové čí kešu. Kešu mléko bývá nejhustší, je lahodné a je také nejvýživnější, jelikož jsou kešu oříšky dosti tučné. Kokosové mléko je také fantastické. Pokud máte výkonný mixér, stačí půl hrnku kokosového sušeného ořechu na litr a půl čisté, nejlépe kojenecké vody. V případě kešu stačí hrnku čtvrt. Můžete přidat něco třtinové panely nebo agave sirupu, pokud to pro vás bude málo sladké. Mák, kokos i mandle budou kakaové účinky na váš systém zjemňovat, jelikož je kakao stimulující. Neuberou stimulu, ale zjemní jeho projev. Z ostrého k jasnému ohni. 

 

V létě si kakao užívám ve zmrzlině, a to veganské. Jednoduché, výborné a zdravé variantě zmrzliny. Rozmixuju několik zamražených banánů a přidám pár lžic kakaa. Někdy i něco málo třtinové panely. Má to potom ještě zajímavější chut‘. V ajurvědě se studené – ne chladicí, ale ledové pokrmy jen málo doporučují a už vůbec ne  konzumovat po jídle. Pokud si dopřáváte zmrzlinu dejte si ji alespoň hodinu a půl před či po jídle. 

 

 

Narayani

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Share This