Zde je ideální čas na odpolední spánek, kdy si můžete zdřímnout a probudit se odpočatí.

Zde je ideální čas na odpolední spánek, kdy si můžete zdřímnout a probudit se odpočatí.

Pokud se někdy po zdřímnutí probouzíte ospalí nebo vám narušuje noční spánek, je možné, že si čas spánku neplánujete správně. Vědci přišli na to, kdy je nejlepší odpočívat.

Odpoledne, když to pracovní tempo dovolí, nebo o víkendu je zdřímnutí nutností.

Na jakou dobu byste si však měli tento odpočinek naplánovat, abyste využili všech jeho výhod? Tuto otázku zkoumal výzkum.

Síla časného odpoledního spánku

Nová studie společnosti Talker Research zjistila, že nejlepší čas pro zdřímnutí je kolem 13:42.

Tento čas je přímo v souladu s doporučeními odborníků, protože zdůrazňuje období příznivé pro odpočinek.

„Myslím, že jednou z největších chyb, které lidé dělají, je příliš pozdní spánek,“ vysvětluje doktorka psychologie. „Pokud si zdřímnete pozdě odpoledne nebo večer, může to narušit váš noční spánek. Ideální je zdřímnout si před třetí hodinou odpoledne, abyste si nenarušili spánkový režim,“ říká.

Pokud si zdřímnete ve správný čas, výhody se brzy projeví. Studie zjistila, že 55 % dotázaných uvedlo, že se bezprostředně po probuzení ze spánku cítí produktivnější.

Zde je ideální čas na odpolední spánek, kdy si můžete zdřímnout a probudit se odpočatí.

 

Načasovaný odpočinek

Studie také zjistila, že většina lidí má tendenci podřimovat 51 minut, což je ideální doba pro odpočinek během dne.

A zde je třeba opatrnosti, protože důležitá je také délka zdřímnutí. Studie zjistila, že spánkem delším než hodinu a 26 minut, což je asi o 35 minut déle, než je „ideální“ doba, se podle vědců dostáváme do „nebezpečné zóny“. To je stav, kdy se po probuzení cítíte ospalí a dezorientovaní.

Riziko příliš dlouhého podřimování spočívá v tom, že upadnete do hlubokého spánku, což znamená, že se budete hůře probouzet. „Rychlé dvacetiminutové zdřímnutí je ideální pro dobití energie bez obávané spánkové setrvačnosti,“ dodává psycholog.

‚Pokud se budou tyto odpočinkové intervaly dodržovat, ukáže se, že jsou efektivnější a pomohou zvýšit energii v průběhu celého dne. Stojí za zmínku, že pravidelný spánek může také přispět k seberealizaci, zejména ke zlepšení společenského života.

Studie zjistila, že 48 % lidí, kteří sami sebe klasifikují jako ‚spáče‘, se domnívá, že mají ‚prosperující‘ společenský život, ve srovnání s 34 % lidí, kteří takto neodpočívají.

Přejít nahoru