Ix Cacao - Kakaová Bohyně

Uctění plodnosti, narození a všech aspektů kreativity

O Kakau toho bylo řečeno a objeveno tolik, ale stále mám leccos na jazyku z hloubi svého kakaového srdce ke sdillení=o)

Ženo! S Matkou Zemí máš hluboké odvěké přátelství. Jen si to představ, je to právě ženské tělo a cyklické energie, které mají tu moc, sílu, právo a privilegium přivést novou duši z Existence do těla a zrodit ji na této planetě !!! Ať už jde o myšlenky, které se zhmotní pod našima rukama nebo o skutečné dítě z masa a kostí! Ano, jsi to i ty má drahá. A tady pro dnešek začíná příběh kakaa…

Mayská bohyně Ixcacao – bohyně čokolády/Kakaa a plodnosti

IxCacao je starodávná bohyně plodnosti, bohyně Země v matriarchální společnosti, kde sbírání plodin a starání se o to, aby byli všichni krmeni, byla ženská práce. Předejít hladu a zajistit lidem bezpečí bylo její božskou zodpovědností. V těchto dávných dobách však společenský posun způsobil, že se začala prosazovat energie patriarchátu. Zpočátku to byl zlatý věk, kde začínali králové a dynastie, a zrodila se vládnoucí třída. Vzkvétala astronomie a veškeré umění. Historie se začala zapisovat jako glyfy a na počest králů a šlechty byly vytvořeny nádherné sochy, pomníky, paláce a chrámy. Služba patriarchátu se stala novým řádem života. Tehdy si král všiml bohyně IxCacaa. Viděl její schopnost poskytovat hojnost, a to vekmi zaujalo jeho chamtivost.

Na jeho žádost byla IcCacao odvezena do jeho království, pryč od lidí a jejich polí. Král požadoval její sňatek s bohem obchodování. Krásné, posvátné kakaové boby se brzy proměnily v hotovost. Co však bohyni skutečně rozrušilo, byl fakt, že král čokoládu prohlásil za „pokrm bohů“ a zpřístupnil ji pouze vládcům a válečníkům v jeho službách.

Srdce IxCacaa bylo nakonec zlomeno, když se dozvěděla, že mimo království nyní panuje hladomor. Nestarala se o svá pole a její lidé trpěli. Kromě toho začala doba lidských obětí při obřadech, aby se uklidnila žízeň Slunce, což mělo zabránit katastrofickým suchům.

Soucitná bohyně Kakaa se rozhodla doprovázet obětované lidi v jejich posledních hodinách, stoupat po schodech vedle nich a po cestě je utěšovat kakaovými poháry. Tak se každoročně stala důležitou součástí posvátných obřadů. Oddělení mezi bohatými a chudými bylo pro IxCacao stále očividnější, protože viděla lidské utrpení způsobené chamtivým životním stylem bohatých aristokratů.

Tehdy bohyně lásky uzřela, že se lidé již nesmějí, nezpívají a netancují. Spojila se tedy s bohyní čokolády, aby všem vrátili hojnost a lásku. Učili kuchaře chamtivých panovníků, jak kvasit víno, což je ještě opojnější, a poté začali šířit zvěsti o afrodiziakálních vlastnostech kakaa.

Chamtivost a závost se mezi vládci samotnými ještě více rozmohla, když se nadměrně oddávali vínu a kakau. To mělo za následek vypuknutí válek mezi státy. O lid nebylo vůbec postaráno, nebylo jídlo a hladomor se šířil krajem. Království se rozpadla sama o sobě.

IxCacao využila příležitosti a připomněla lidem, že život je víc než jen práce pro pány, a to velmi potěšilo bohyni lásky. Právě ona poté ozdobila IxCacao od hlavy až k patě květinami a uctila ji jemnými vánky. Krásná IxCacao se mohla navrátit ke svému lidu.

Vrátila se k naplňování své role bohyně plodnosti a opečovala zpustošená kukuřičná pole. Vrátila se ale také jako symbol bohyně lásky a potěšení. Nechala zvěstovat zprávy lidu, že bez odpočinku prostoru pro rodinu a přátele už nebude více práce. Nebude práce bez času na hudbu a tanec. A hlavně a především nebude práce bez lásky.

(text vyňat z originálu „Godess gift“, není však známo, komu za příběh poděkovat)

 

Přechodové obřady

Mezi Mezoamerickým lidem hraje kakao hlavní roli v přechodových rituálech jako je narození, žádost o kmotrování, zasnoubení, sňatek sám o sobě a samozřejmě smrt a posrmtné obřady!

Porodní asistentky:

V mnoha tradičních mayských komunitách je porodní asistentka uznávané řemeslo a je hlavním podporovatelem během těhotenství a porodu a je o ni dobře postaráno. Mezi lidmi Poqomam z Chinaulta v Guatemale můžeme dodnes spatřit krásný rituál poté, co se žena dozví, že je těhotná. Budoucí matka si vybere porodní bábu a požádá ji o podporu nabídkou košíku čokolády, chleba a guaro (alkoholický nápoj vyrobený z kvašeného ovoce). Porodní bába pak přijetím takového daru dává znamení, že přijímá žádost o péči, pomoc a provázení budoucí maminky a dítěte.

Postpartum:

Mezi mezoamerickými národy, zejména v oblastech Santiago de Atitlan a Guatemala City, je kakao stále důležitou složkou poporodní diety. Různé druhy kakaových nápojů, jako je pinole (obsahující kukuřici a kakao), a konzumace čokolády jsou považovány za stimulující v tvorbě mateřského mléka a zároveň v opětovném získání své síly a zotavení v případě vyčerpávajícího porodního procesu. Několik zdrojů ze Santiaga také uvádí, že lze podávat čokoládový nápoj těsně před narozením dítěte a to zejména v případě, že jde o zdlouhavý porod. Rodící žena nabere sílu a energii a kakao svými vlastnostmi přispěje k urychlení takového porodu.

Křest, kmotr a kmotra

Důležitou událostí pro miminko je pak křest – mám tím na mysli tradiční obřad přivítání, popřání opečování a „dovybavení“ miminka na život na Zemi a v komunitě dávno před zformováním křesťanské metodiky. Existují záznamy o tom, že se kakaová pasta smíchaná s květinami nanáší na konkrétní části těla dítěte. Při jiných křestních obřadech se kakaové boby vyměňují jako dar a znamenají, že požehnání bylo přijato a kmotři byli zasvěceni do zvyklostí předků. Křest je popisován jako vodní obřad s cílem zcela ponořit dětskou duši do jejího těla. Tzeltal v Chiapas v Mexiku praktikuje tento obřad zvaný ki’n ha ‘[vodní obřad], který se koná májský měsíc (dvacet dní) po narození dítěte.

Cacao &  Těhotenství

(Ze zkušenosti vlastní a zkušeností, které mi byly sděleny + překlad textu od Serap Kara):

V minulých letech jsem sdílela ceremoniální prostor se ženami ve všech fázích těhotenství. Za mne si Kakao a Těhotenství dobře notují. Staré zvyky kolem užívání kakaa během těhotenství vyznívají přirozeně a vyrovnaně. Ty mají kořeny ve Střední Americe a ctí Ducha ve všech formách.

Magie kakaa se nám otevírá s posvátným prostorem a záměrem a méně s množstvím vypitého kakaa. Byla jsem svědkem toho, jak těhotné ženy pily jen doušek kakaa, a jiné vypily plný obřadní pohár a všechny se cítily skvěle. Mnoho budoucích matek prožívá v obřadu s duchem Kakaové Matky hluboká propojení a sjednocení s ještě nenarozeným dítětem. Existují studie, které naznačují, že kakao/čokoláda je pro dítě velmi dobrým a hodnotným zdrojem výživy.

Mnoho zdrojů však poukazuje na skutečnost, že kakao obsahuje kofein, (i když mnohem méně než káva), který někteří považují za škodlivý pro plod/dítě. To může v matce způsobit nejistotu, zvláště pokud touží po hořké čokoládě nebo čistém kakau.

Pokud těhotná žena pocítí volání obřadu s kakaem, předem s ní proberu, jak se cítí, co jí říká moudrost jejího těla a jak vnímá Kakao při samotném popíjení.

Během těhotenství obvykle funguje velmi dobře množství 10–25 g obřadního kakaa.

* Existuje možnost najít studie o těhotenství a Kakau, které poukazují na vztah mezi určitými obsahovými látkami Kakaa a možnostmi rozvoje preeklapmsie. Byly mi také ukázány studie, které říkaly, že ženy s pravidelným příjmem kakaa měly o 70% nižší riziko preeklapmsie. Existují poznámky o tom, že kakao zlepšuje dechovou kapacitu a vývoj dýchacích orgánů u dětí narozených předčasně!

Pokračovat nebo začít s kakaem v těhotenství je osobní volba a týká se nejen Vás, ale především je dobré zeptat se rostoucího života ve vás. Je to vztah mezi vámi, děťátkem a Kakaem. Jakýkoli vztah roste s časem a důvěrou … Moje rada je začít pomalu s malými dávkami … a nepoužívat jej více než 3krát týdně alespoň v prvním trimestru a před datem porodu.

Těhotenství je velmi zázračné, kouzelné a mocné období a dle mne je víc než vhodné začít praktikovat vědomé rituály, pokud se tak už dávno neděje. Přímo si žáda o vyslovení a velebení našich přání a záměrů, učí nás nechávat odcházet staré a nepotřebné a zanořovat se do řeky Života, která je nepředvídatelná a požaduje, abychom se uměli vzdávat známého a jistého. Je to období a možná jen okamžik, kdy se závoj mezi světy stává transparentním.

Porod sám je Iniciační přechod – Zasvěcení, nerodí se jen dítě, ale také matka (otec). Vnímám Cacao jako jednoho ze strážců obou/všech v tomto delikátním procesu. …….

Recept na těhotenské Kakao:

Kakaový nápoj je skutečný elixír a jste to vy, kdo ochutná tuto medicínu, buďte proto bdělí už při jeho přípravě. Jakmile si vyberete nejlepší obřadní sortu eticky pěstovaného kakaa, můžete postupně: 

• rozpustit 15–20 g v teplém mléce (ráda používám mléka veganská) nebo tradičně ve vodě

• přidejte koření nebo byliny, které máte rádi (kurkumu,skořici, kardamom, shatavari, ashwagandhu nebo možná v těhotenství dáte přednost zázvoru nebo slupce z bio pomeranče?). Pokud si přejete nápoj sladší, přidejte kokosový cukr nebo sirup z datlí

• hotový nápoj nalijte do svého oblíbeného šálku, uchopte ho oběma rukama a představujte si, jak mu předáváte veškerou lásku a podporu, kterou cítíte (jako by jste ve svých dlaních drželi své děťátko)

• naplňte sami sebe i nápoj ve vašich dlaních laskavostí, vděkem a můžete položit otázku, kterou pro své dítě máte, můžete s ním sdílet to, co potřebujete, můžete požádat o spolupráci nebo vedení…

S tvým srdcem Mana dorazí také malý dárek, kde sdílím velmi precizní rituální přípravu Kakaa a nebo mi o takový dárečke třeba napiš=o) 

Pin It on Pinterest

Share This