Dekabrist je květina, která je jednoznačně spojena s Vánocemi. Právě v předvánočním období nejčastěji kvete. Málokdo ví, že prosinec může kvést i dvakrát do roka. K druhému kvetení dekabristů dochází na přelomu února a března. K tomu, aby dekabrista opět vykvetla, je však zapotřebí náležitá péče.
Zjistěte, co je třeba udělat, aby dekabrista letos v únoru opět vykvetla. Toto domácí hnojivo nejen probudí kvetení, ale bude mít také pozitivní vliv na kondici rostliny.
Co dělat, aby dekabrista kvetla dvakrát do roka?
Dekabrist je krásná tropická květina, která kvete v zimě. Je to jeden z mála druhů pokojových rostlin, který kvete právě v zimě. Aby ji dekabrist mohl zasypat květy, potřebuje správné podmínky. Tato rostlina nemá ráda silně osluněná místa. Mnohem lépe se cítí v polostínu nebo na místě s rozptýleným světlem.
Pro pěstování dekabristy je nejvhodnější univerzální půda nebo kaktusová zemina. Během vegetačního období je velmi důležité dekabristu pravidelně zalévat. Rostlina by měla mít neustále vlhkou půdu. Je však třeba se vyvarovat přemokření. Kořeny dekabristy by neměly stát ve vodě, jinak mohou začít hnít. Když jsou na stoncích nasazena poupata, neměli byste s rostlinou hýbat. To může vést k opadávání poupat a nedostatečnému kvetení.
V zimě je také užitečné pravidelně stříkat listy dekabristy. Vzduch vysušený topením jí nesvědčí. Aby dekabrist dvakrát ročně vykvetl, potřebuje období odpočinku. V tomto období se květina zotavuje a připravuje se na vegetaci. Během tohoto období byste měli odmítnout hnojiva a zálivku omezit na minimum.
Stačí 1 šálek tohoto hnojiva a dekabrista vykvete v únoru. Překvapí vás desítkami krásných květů.
K aplikaci hnojiva se vraťte, až dekadent uvolní první poupata. K tomu se skvěle hodí domácí kopřivové hnojivo. Použít můžete buď čerstvé, nebo sušené kopřivy. Čerstvé listy je třeba nejprve usušit. Chcete-li připravit hnojivo pro dekabrista, převařte vodu a nalijte ji do nádoby, kde byly předtím umístěny listy kopřiv. Nálev nechte několik dní odstát.
Poté jej zřeďte vodou a dekabrist zalijte. Již jedna sklenice tohoto hnojiva probudí rostlinu k růstu. Kopřiva má pozitivní vliv na kondici mnoha rostlin. Obsahuje cenné látky, jako jsou vitaminy A, C, K a skupiny B, dusík, fosfor, draslík, železo, hořčík, vápník, zinek, křemík, mangan a také organické kyseliny.