Když máte velkou hromadu špinavého prádla, které se dožaduje vaší pozornosti, je lákavé hodit vše do jednoho pracího cyklu a ukončit ho. Pokud však oblečení před praním neroztřídíte, ztratíte tím více času, než kolik ušetříte, když budete prát všechno dohromady. Pravděpodobně již víte, že praní tmavého a světlého prádla dohromady způsobuje, že světlejší tkaniny ztrácejí barvu, ale oddělili jste ručníky od ostatního prádla? Pokud ne, možná byste se nad tím měli zamyslet.
Když perete oblečení a ručníky dohromady, obě různá prádla se pravděpodobně nebudou v pračce máchat nebo vypouštět stejným způsobem, protože ručníky jsou mnohem silnější než většina oděvních tkanin. Kromě toho se na oblečení mohou dostat žmolky z ručníků, barviva a bakterie.
Prádlo tedy nejlépe ochráníte, když budete prát a sušit oblečení a ručníky odděleně. Pokud věnujete čas správnému oddělení prádla, nebudete se muset obávat, že těžké ručníky narazí do jemných kusů oblečení, zničí vaše oblíbené kousky šatníku nebo kontaminují látky, které přicházejí do přímého kontaktu s vaší pokožkou, bakteriemi z koupelny nebo kuchyně. Třídění prádla může být sice časově náročné, ale vyplatí se. V případě potřeby si tuto práci můžete zjednodušit použitím systému na organizování prádla se 3 přihrádkami.
Praní ručníků a oblečení dohromady je riskantní
Pokud jde o ručníky a oblečení, kvůli rozdílné hmotnosti, savosti a struktuře tkanin jsou při současném praní náchylné k poškození. Pokud nemají všechny položky v pračce stejnou hmotnost jako ručníky, například těžká džínovina, lehčí nebo jemnější oblečení se může pomačkat, roztrhnout nebo sedřít. Nadýchané a barevné ručníky také vytvářejí žmolky a uvolňují barvivo, které se může snadno dostat na oblečení. Kdo by chtěl trávit čas uklízením tohoto nepořádku?
Pokud si potrpíte na hygienu domácnosti (a prádla), může vás riziko přenosu bakterií z ručníků na oblečení znepokojovat. Tato obava je oprávněná vzhledem k obrovskému množství bakterií, které se na ručnících nacházejí. Mikrobiolog z Arizonské univerzity pomohl objasnit tento problém. „Pokud si po zhruba dvou dnech otřete obličej ručníkem, pravděpodobně se vám na něm objeví více bakterií E. coli, než když strčíte hlavu do záchodu a spláchnete,“ vysvětlil.
Praní a sušení ručníků na vysoké teplotě většinu těchto bakterií zničí, ale vysoká teplota může poškodit některé tkaniny oblečení. Oddělení prádla vám pomůže vyhnout se této chybě při praní ručníků. Pokud přesto trváte na tom, že oba kusy prádla hodíte do pračky dohromady, ujistěte se, že ručníky jsou spojeny pouze s látkami podobné hmotnosti a barvy, dejte pračku na střední až těžký cyklus a použijte prací prostředek, který je kompatibilní s látkami v náplni.