Používání bankomatů se stalo naší každodenní rutinou, ale ve spěchu nebo jen nedopatřením můžeme udělat chybu, která nás přijde draho. Stačí se na zařízení pozorně podívat, abyste se nestali obětí tzv. skimmingu.
Skimming je pro bankomaty skutečnou hrozbou
Kolem bankomatů koluje mnoho mýtů, například že když zadáte PIN kód na zadní straně, můžete zavolat policii. To by ještě více ochránilo lidi, kteří se necítí bezpečně, například proto, že v okolí vidí podezřelou osobu. Možná na takové věci věří jen málo lidí, ale to neznamená, že návštěva zařízení je zcela bez nebezpečí.
Koneckonců jednou z takových reálných hrozeb je skimming, což je kopírování magnetických proužků z platebních karet vložených do bankomatu. To může vést k tomu, že zločinci zkopírují naši platební kartu a získají tak přístup k našim penězům.
Samotný termín pochází ze slova „skim“, které lze přeložit jako „zvonění“ nebo „sebrání něčeho z povrchu“. To je dobrý popis toho, jak podvodníci využívající tuto metodu pracují.
Ke kopírování platebních karet totiž používají zařízení na bankomatu. Mohou to být překryvy čteček karet nebo celé numerické klávesnice, které slouží ke čtení PIN kódu.
Kombinace těchto dvou zařízení znamená, že zločinci mají k dispozici nejen údaje z magnetického proužku, ale také kód ke kartě. Někdy může být na bankomatu nainstalována mikroskopická kamera, která se snaží zachytit čísla stisknutá na klávesnici.
Skimmery se nejčastěji vyskytují na bankomatech, ale někdy je lze nalézt i na čtečkách karet v obchodech. Čemu byste tedy měli věnovat pozornost, abyste se nestali obětí takového podvodu?
Jak se před skimmingem chránit?
Zločinci umí velmi dobře maskovat zařízení, která používají v bankomatech. Proto byste si před vložením karty měli zařízení pečlivě prohlédnout. To platí jak pro čtečku, tak pro samotnou klávesnici.
Podívejte se, zda některé součásti náhodou nevyčnívají z pouzdra nebo nevypadají mnohem nověji než ostatní části. Vyplatí se také prohlédnout si klávesnici, protože je sice normální, že jsou na ní nestandardní tlačítka, ale může se také jednat o překrytí používané podvodníky.
Vyplatí se také zkontrolovat, zda je bankomat vybaven dalšími kamerami. Pokud na nás něco působí podezřele, je lepší přejít k jinému bankomatu a nahlásit to na infolinku společnosti, která podezřelý bankomat obsluhuje. Co dalšího nám může pomoci, abychom se nestali obětí skimmingu?
- Používejte bankomaty na veřejných místech, jako jsou pobočky bank, místa, kde je mnoho kamer apod;
- Povolte si limity na platební kartě – v případě krádeže údajů o kartě nebudou moci zločinci vybrat všechny prostředky na váš propojený účet;
- Povolte si v bankovní aplikaci upozornění na transakce – dříve se dozvíte, že někdo provedl neoprávněný výběr, a můžete kartu zablokovat;
- Používejte funkci bezkontaktních plateb – v mnoha bankomatech již nemusíte kartu vkládat, stačí se jí dotknout čtečky.
Je také dobré mít na paměti, že nikdy není dobré dávat cizím lidem přístup k našim platebním kartám. Pokud se však stanete obětí podvodníků, rozhodně to nahlaste své bance a obraťte se také na policii. Proto je lepší být opatrný, než později litovat.