Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Málokterý malý strom má tak velkolepou image. Proto se často dává jako dárek: někdy k narozeninám, jindy na kolaudaci. Zde se dozvíte, jak o něj nejlépe pečovat.

Obsah

  • Původ a růst
  • Umístění: světlé a teplé
  • Půda: písčitá směs
  • Péče: Strom ztrácí listy
  • Zálivka: jen mírná
  • Kvetení: důležitá je teplota
  • Řez: růst a hustota
  • Přesazování: ve stáří je poměrně vzácné
  • Škůdci a choroby
  • Množení: řízky
  • Je peněžník jedovatý?
  • Výsadba řízků

O některých rostlinách se říká, že přinášejí štěstí. Je to proto, že mají symbolickou sílu a podporují pozitivní životní energii. Například jetel štěstí (Oxalis tetraphylla) , bambus štěstí (Lucky bamboo) a takzvaný strom peněz (Crassula ovata). Příčina: V roce 2015 se na území České republiky objevily dva druhy stromů, které jsou určeny k výrobě a prodeji: Dokud strom peněz roste a rozkvétá v domácnosti, neměla by dojít prosperita a štěstí. Tak praví pověra.

Jeho název, známý také jako penny tree, pochází z jeho masitých kulatých listů, které mají svým tvarem a leskem připomínat peněžní mince. Proto je v učení feng-šuej strom peněz považován za takovou šťastnou rostlinu.

Původ a růst

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Strom peněz patří do čeledi tlusticovitých (tlustolistých) a pochází z Jižní Afriky. Pokojové rostliny z této čeledi, jako jsou Crassula portulacea (dříve také: „baobab“) a Crassula arborescens (dřevina), mají typicky kulaté, často v růžici rostoucí dužnaté listy. V afrických savanách dorůstá vraník vejčitý a jeho sukulentní bratři mnoha stop a jsou velmi senilní. Ale i jako pokojová rostlina se může penízovka dožít vysokého věku a při dobré péči dorůst až do výšky šesti metrů.

Stanoviště: světlé a teplé

Ideální umístění pro pokojovou rostlinu je světlé a teplé. Stromek peněz však nemá rád přímé sluneční světlo. Přesto se dobře osvědčí jižní okno, pokud záclona nebo stín omezí pronikání světla v době oběda.

V létě lze stromek peněz umístit i venku, například na balkoně nebo terase. Nesnáší však dlouhodobý déšť nebo dokonce mráz. Naopak v zimě by se měl vyhnout teplému místu. Penny tree totiž nemá rád teplý vyhřátý vzduch. Ideální jsou teploty do 15 stupňů Celsia a příjemná vlhkost vzduchu. Kromě toho je důležitá světlost. Zde postačí chladné schodiště.

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Tip

Penízovka je ideální také jako pokojová rostlina. V noci se póry listů otevírají a pohlcují oxid uhličitý. Současně se denní fotosyntézou uvolňuje uložený kyslík. Tímto způsobem rostlina zajišťuje dobré větrání během spánku.

Půda: písčitá směs

Jako substrát lze použít kaktusovou zeminu nebo vodopropustnou směs zeminy, štěrku a písku. Protože je peněžník poměrně nenáročný, vyžaduje jen malé množství hnojiva. Proto se během vegetačního období od dubna do září doporučuje aplikovat jednou měsíčně kapalné hnojivo o nízké koncentraci. Od října do března je třeba se hnojivům zcela vyhnout.

Péče: strom ztrácí listy

Přestože je péče o peněžní strom nenáročná, amatérští zahradníci často uvádějí, že rostlina ztrácí listy. Příčinou může být přemokření. I pálící slunce nebo příliš tmavé místo – ať už venku, nebo v bytě – může vést ke žloutnutí listů nebo dokonce k jejich ztrátě. Pomoci může méně zalévání a jiné místo.

Zalévání: pouze mírné zalévání

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Strom peněz potřebuje jen mírnou zálivku, v zimě se zalévá jen málo nebo vůbec. V horkém létě, kdy je venku, jej však lze zalévat dobře. V každém případě je třeba se vyvarovat přemokření.

Tip

Nejrozumnější je počkat s opětovným zaléváním, až vrchní vrstvy půdy opět vyschnou.

Kvetení: důležitá je teplota

Pokud je peněžník starší než deset let, může koncem zimy nebo začátkem jara dokonce vykvést drobnými bílými květy. To se však projevuje pouze tehdy, pokud jsou teplotní výkyvy na jeho letním nebo zimním stanovišti odpovídajícím způsobem velké. Pokud stojí po celý rok na svém „stanovišti“, například u okna v obývacím pokoji, ke kvetení obvykle nedochází.

Tip

V létě pěstujte peněžník v teple venku a na podzim a v zimě ho udržujte v chladu v interiéru.Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Řez: růst a hustota

Penízovník je považován za strom odolný vůči řezu a lze jej řezat po celý rok. Zvláště vhodné je však jaro po odkvětu, protože v této době rostlina opět vytváří nové výhony. Řez podporuje především růst a hustotu. Vajíčkovitý tlustice však můžete pěstovat i „na divoko“. Zde však může dojít k tomu, že se staré větve náhle odlomí. To mu však neuškodí.

Řízky by měly být co nejhladší a těsně přiléhat k větvení. Používejte sterilizovaný nůž nebo nůžky, abyste zabránili infekci.

Přesazování: u starších exemplářů poměrně vzácné.

Starší a větší exempláře by se měly po několika letech přesazovat co nejvzácněji; to neplatí pro mladé rostliny. Důvod: zpočátku peněžník roste poměrně rychle a potřebuje prostor například pro své kořeny. Nejvhodnější dobou pro přesazování je jaro a léto. V zimě byste však měli dopřát pokojové rostlině čas na odpočinek.

Škůdci a choroby

Do peněžníku se mohou dostat kořenové vši v suché půdě květináče. Napadení poznáte podle bílého práškovitého výtoku. Obecně platí, že škůdce může odradit trochu více vláhy. Pokud se to nepodaří, je třeba použít organický repelent (insekticid).

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

V některých případech je rostlina napadena i jinými sviluškami, jako jsou mšice nebo skvrnité červce. Pak stačí postižené části rostliny odříznout a zbývající výhony ošetřit mýdlovou vodou nebo jiným domácím prostředkem. Poté zkontrolujte také květináč. Někteří škůdci se rádi ukrývají v půdě květináče.

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Penízovka je vůči ostatním chorobám rostlin poměrně odolná. Pokud se však někdy objeví žluté nebo hnědé listy, může se jednat o nedostatek živin. Ten můžete napravit speciálním hnojivem pro kaktusy nebo sukulenty. Důležité: V zimě nehnojte.

Množení: řízky

Pokud chcete peněžník rozmnožit, lze to provést pomocí tzv. řízků nebo odnoží. Nejvhodnější dobou je jaro. Za tímto účelem postupujte podle níže uvedených kroků:

  1. Odřízněte čerstvý výhonek se čtyřmi listy.
  2. Řeznou plochu nechte několik hodin zaschnout.
  3. Výhonek vložte do sklenice s vodou nebo přímo do květináče naplněného zeminou, aby byl co nejvíce vlhký.

Při pokojové teplotě by měl malý stromek peněz brzy zapustit kořeny.

Dokonce i kvete. Strom peněz: proč se o něm říká tolik dobrého

Je stromek peněz jedovatý?

Každý, kdo žije v domácnosti s malými dětmi nebo domácími mazlíčky, se bude před koupí nové pokojové rostliny zajímat, zda není jedovatá. U peněžního stromu je to jasné: je považován za bezpečný. Žádná z jeho složek nemá toxické účinky.

Přejít nahoru