Sušení prádla v zimě není nejjednodušší úkol. Nejčastěji věšíme mokré prádlo na radiátory a domácí sušičky. Vědci varují, že pokud je v domě špatné větrání, může nás to přijít draho. Ukazuje se, že tím výrazně přispíváme k růstu plísní, které jsou zdraví nebezpečné.
Kde se plísně nejsnáze množí?
Plísně rostou nejrychleji ve vlhkých a nevětraných místnostech. Snadno ji najdete v zákoutích místností (např. za nábytkem nebo postelemi), pod tapetami nebo na úlomcích okenních rámů. Odborníci varují, že plísně se velmi často vyskytují v koupelnách a kuchyních, pokud nejsou dostatečně větrané. Pokud jsou stěny vlhké, plíseň se na nich objeví vždy.
Proto jsou zejména na podzim a v zimě tak důležitá preventivní opatření. Častou chybou je sušení prádla ve špatně větraných místnostech. Mnoho lidí se vyhýbá větrání v domnění, že chlad zpomalí proces sušení. Tato chyba často vede k růstu spor hub, které způsobují plísně.
Jak plísně ovlivňují vaše zdraví?
Naše tělo je vůči kontaktu s plísněmi poměrně odolné. Imunitní systém si s většinou plísňových spor poradí dobře, ale dochází k infekcím dýchacích cest plísněmi. Zvláště ohrožené jsou malé děti, starší lidé a osoby se sníženou imunitou.
Vystavení plísním je nebezpečné také pro astmatiky a osoby s cystickou fibrózou nebo chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Vdechování spor plísní může vést ke zhoršení onemocnění, alergiím a zápalům plic. Lékaři a vědci mezitím varují před rostoucím počtem případů rezistence vůči lékům na plísňové infekce. Předpokládá se, že na vině jsou klimatické změny a nadměrné používání fungicidů – spory hub jsou stále odolnější vůči běžným lékům.
Jak bezpečně sušit prádlo?
Abyste zabránili nadměrné vlhkosti, sušte prádlo nejlépe za slunečného dne (pokud je to možné). Sluneční světlo pronikající do domu přirozeně zvyšuje teplotu v místnostech a ty se pak lépe větrají. Nezapomeňte také prádlo důkladně vyždímat, aby v něm zůstalo co nejméně vlhkosti. Je také dobré používat pohlcovače vlhkosti a čističky vzduchu.