Předpokládá se, že kombinace octa a jedlé sody, octa a prášku do pečiva nebo octa a jedlé sody pomáhá řešit nevzhledné skvrny na oblečení, zapáchající odtoky nebo odolný puch v záchodové míse. Odborníci z Poradenského centra pro spotřebitele však nedoporučují tuto oblíbenou směs v určitých situacích používat.
Odborníci vysvětlují, že byste neměli používat jedlou sodu nebo prášek do pečiva spolu s kyselinou citronovou nebo octovou jako čistič odtoku. „Kyselina a jedlá soda se navzájem neutralizují a stávají se neúčinnými. Jediné, co získáte, je šumivá jedlá soda,“ vysvětluje odborník na životní prostředí a zdraví z Poradenského centra pro spotřebitele.
Pokud se do odtoku dostaly nečistoty – z dřezu nebo kuchyňské linky -, měli byste se místo toho uchýlit k jinému triku:
- V 250-300 mililitrech horké vody rozpusťte polévkovou lžíci jedlé sody.
- Směs postupně vlijte do odtoku.
- Vše nechte 30 minut odmočit.
- Poté odtok propláchněte tekoucí vodou.
Vzniklé žbluňknutí postupně uvolní usazeniny – směs proto vlévejte do odtoku jen po doušcích.
K čemu slouží prášek z jedlé sody?
Je lepší používat ocet a jedlou sodu zvlášť. Stejně tak jedlou sodu a ocet. Každopádně je prášek z jedlé sody sám o sobě skvělým pomocníkem v domácnosti: „Je vhodný jako pohlcovač zápachu, protože neutralizuje zapáchající kyseliny, jako je kyselina máselná, která se nachází v potu,“ říká odborník. Prášek lze jednoduše rozpustit v troše vody a nanést na postižené místo.“ Tento domácí prostředek je také vhodný pro boj s mastnotou na plechách na pečení. Odborník má ještě jeden tip: pokud chcete, můžete misku s práškem z jedlé sody uložit do lednice. Prášek tam na sebe naváže i nepříjemné pachy.
K čemu je dobrý ocet?
Sám o sobě je ocet pro domácnost dobrý na odstranění vodního kamene nebo močových usazenin. Je důležité se ujistit, že materiál vydrží působení kyseliny. Kyselina totiž může způsobit vážné poškození citlivých povrchů.