Během padesátileté kariéry Billa Gatese se ukázala jedna věc: měl dobrý čich na obchod, i když někdy nedělal správná rozhodnutí. To mu umožnilo zůstat v první desítce nejbohatších lidí světa téměř čtyři desetiletí.
Ve své životopisné knize *„*SourceCode: My Beginnings“ miliardář vzpomíná na svůj největší hazard: podepsal smlouvu se Stevem Ballmerem a nabídl mu kus koláče Microsoftu.
Spolupráce na chodbách Harvardu.
Bill Gates ve své knize vzpomíná, jak na podzim roku 1976 studoval na Harvardově univerzitě, kde miliardář navázal blízké přátelství s mužem, který ho o dvě desetiletí později vystřídal v čele společnosti Microsoft.
Gates se s Ballmerem seznámil díky společnému příteli v rámci postgraduálního studia ekonomie na Harvardu. „Steve je hodně podobný tobě,“ řekl mu jeho přítel. Na rozdíl od ostatních studentů matematiky Gatese osobnost jeho nového přítele zaujala. „Steve měl neuvěřitelnou energii a jedinečnou schopnost motivovat lidi,“ napsal Gates.
Tehdy to ještě nevěděl, ale tato kombinace vlastností udělala z Ballmera ideálního kandidáta, který měl pomoci přeměnit Microsoft z malého startupu v globální korporaci.
V té době už byl Ballmer sportovním manažerem. Vedl univerzitní fotbalový tým, měl na starosti reklamu ve studentských novinách a byl prezidentem harvardského literárního časopisu. Gates ve své knize popisuje, jak se zúčastnil fotbalového zápasu a viděl Balmera, jak „vynakládá tolik energie na pobíhání sem a tam a poskakování u postranní čáry“ jako kterýkoli z hrajících hráčů.
Oba se rychle sblížili a stali se nerozlučnými, povídali si o budoucnosti, síle podnikání a o tom, jak změnit svět. Samozřejmě si uprostřed svých velkolepých plánů vytvořili vlastní zvláštní strategii úspěchu: vynechávali hodiny ekonomie, učili se ve spěchu na poslední chvíli před zkouškou… a složili ji „vítězně“… a složili ji s vyznamenáním.
Ve svém životopise miliardář uvádí, že charismatický Ballmer se zasloužil o rozšíření Gatesova společenského okruhu během jeho studia na Harvardu a uvedl Billa Gatese do Fox Clubu. Jak miliardář ve své knize popisuje, tento klub byl známý svými „večírky v černých kravatách, tajným podáváním rukou a dalšími archaickými pravidly a rituály“, kterým by se zakladatel Microsoftu vyhnul, nebýt jeho nadšeného přítele Ballmera.
Steve, přijď do Microsoftu
V roce 1980 učinil Bill Gates rozhodnutí, které změnilo směr vývoje Microsoftu i celého technologického průmyslu. Gates potřeboval stratéga, partnera, který by zvládl obchodní oddělení a prodával produkty, zatímco on by se soustředil na technologie. Zde si Gates vzpomněl na Ballmer dobré sociální schopnosti.
Zpočátku byli mladí zakladatelé Microsoftu ochotni nabídnout až 5 % své nové společnosti, aby získali Steva Ballmera jako ředitele. Nakonec díky Ballmer nesporným vyjednávacím schopnostem Gates souhlasil, že mu dá 8,75 procenta akcií Microsoftu.
Po letech Gates na toto rozhodnutí vzpomínal: „Dát Stevovi tyto akcie bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem kdy udělal.“ Úspěch Microsoftu v následujících desetiletích potvrdil moudrost tohoto rozhodnutí a upevnil pozici společnosti jako lídra v technologickém průmyslu.
Zakladatel Microsoftu si uvědomil, jak důležité je mít někoho, jako je Ballmer, kdo doplní jeho vlastní vizi podniku. „Potřebovali jsme někoho, kdo nám pomůže růst jako firma,“ vysvětluje Gates ve svých pamětech. Toto rozhodnutí ukázalo Gatesovu dlouhodobou vizi a jeho ochotu obětovat okamžité zisky ve prospěch větších zisků v budoucnosti.
Ballmer příchod měl na trajektorii Microsoftu zásadní vliv přesahující energii, kterou si Gates získal, když se potil na pódiu nebo když Gates ztratil rozpaky v zájmu zvýšení tržeb.
Ballmer léta v čele Microsoftu nebyla nejzářivější, protože se společnosti nepodařilo naskočit na vlnu mobilních telefonů.
Ballmer se vrátil ke své vášni
Poté, co Steve Ballmer opustil svět technologií a převzal 8,75 % akcií Microsoftu, povýšených rukou Satyi Nadelly k finančnímu úspěchu, mohl se tělem i duší věnovat své vášni – basketbalu.
Koupil tým NBA Los Angeles Clippers, díky čemuž se stal jedenáctým nejbohatším mužem světa podle žebříčku milionářů časopisu Forbes. Čistý majetek Steva Ballmera činí 121,3 miliardy dolarů, což překonává bohatství jeho přítele a mentora Billa Gatese.