Ze svého 10 miliardového jmění nezanechal Steve Jobs svým třem dětem ani haléř. Elon Musk a Bill Gates jdou v jeho stopách.
Miliardáři své jmění raději darují, než aby ho předali vlastním dětem
Když Steve Jobs v roce 2011 zemřel, zanechal po sobě dědictví v oblasti technologií, designu, podnikání a… Zanechal však také něco stejně revolučního: závěť, která porušila rodinnou tradici milionářského dědictví. jeho děti Reed, Erin a Eva nebyly uvedeny jako hlavní dědicové jeho majetku. Místo toho veškeré jeho bohatství připadlo jeho manželce (Laurene Powell-Jobs) a Lise Brennan-Jobs, jeho nejstarší dceři z předchozího vztahu.
Toto rozhodnutí bylo reakcí na společné přesvědčení Jobs a jeho ženy: bohatství by se nemělo předávat z generace na generaci a nemělo by bránit osobnímu růstu. Nyní, o více než deset let později, následuje Jobs příkladu mnoho miliardářů.
Lisa Brennan: jediná výjimka v Jobs závěti
Na rozdíl od svých mladších sourozenců zdědila Lisa Brennan, Jobs nejstarší dcera, 20 milionů dolarů. Vztah mezi Lisou a Jobs byl od počátku napjatý. Steve dlouhá léta popíral, že by byl jejím otcem, a i když ji nakonec uznal, jejich vztah zůstal komplikovaný. Zajímavé je, že Steve Jobs pojmenoval první počítač Apple „Lisa“. Dědictví, které Lisa obdržela, mohlo být pokusem o kompenzaci otcovy citové a finanční nepřítomnosti v průběhu let. Bez ohledu na to je její majetek skromný ve srovnání s miliardami, které nyní spravuje Laurene Powell Jobs, která se rozhodla velkou část těchto peněz směřovat do sociálních projektů.
Jobs odkaz podle Laurene Powell: „Není to o hromadění, ale o rozdělování.“
V roce 2022 Laurene Powell Jobs vysvětlila, že ani ona, ani její manžel nevěří ve velké dědictví. „Nemám zájem o dědictví. Moje děti to vědí a Steve o to také neměl zájem.“ Od té doby Lauren spravuje 14 miliard dolarů , které zdědila, s jasným posláním: vracet je společnosti.
Prostřednictvím nadací Emerson Collective a Waverley Street Foundation se Powell Jobs věnuje prosazování rovných příležitostí ve vzdělávání, podpoře iniciativ v oblasti změny klimatu a financování sociálních projektů. Jen za posledních deset let se její jmění zmenšilo díky masivním darům. Sama se o to skvěle postarala. „Pokud budu žít dostatečně dlouho, toto dědictví skončí se mnou,“ řekla v roce 2023. Jedním z Lauren nejznámějších projektů je její spolupráce se španělským studiem Ensamble na stavbě modulárních škol pro Barbados, ostrov, který zoufale potřebuje modernizovanou vzdělávací infrastrukturu.
Steve Jobs se svou dcerou Lisou
Bill Gates a 100 miliard věnovaných jeho nadaci.
Dalším jménem, které se k tomuto trendu připojuje, je Bill Gates. Během své kariéry nashromáždil kolosální jmění. A přestože se ještě nechystá odejít do důchodu, už se rozhodl, že to nebude dědictví pro jeho děti. Zakladatel společnosti Microsoft a jeho bývalá manželka Melinda French Gates věnovali prostřednictvím Nadace Billa a Melindy Gates, jedné z nejvlivnějších nadací na světě, více než 100 miliard dolarů.
V nedávném rozhovoru pro BBC Gates vysvětlil, že pouze 1 % jeho jmění připadne jeho dětem. Ale pokud jde o Gatesovo jmění, i toto 1 % se rovná 1,07 miliardy dolarů– částce, kterou by málokdo z nás považoval za skromnou.
Inspirován myšlenkou, že „s bohatstvím přichází i odpovědnost dávat zpět“, založil Bill Gates spolu s Warrenem Buffettem iniciativu Giving Pledge, která sdružuje více než 240 miliardářů, včetně Marka Zuckerberga, Elona Muska a Mackenzieho Scotta. Všichni se zavázali, že během svého života nebo po své smrti darují alespoň 50 % svého majetku.
Další jména, která se k tomuto trendu připojují
Seznam miliardářů, kteří se rozhodli vzdát se tradičního dědictví, se stále rozšiřuje. Warren Buffett, další podporovatel slibu darování, dal jasně najevo, že většinu svého majetku, jehož hodnota se odhaduje na více než 120 miliard dolarů, nepředá svým dětem. „Chci, aby moje děti měly dost peněz na to, aby něco dělaly, ale ne tolik, aby nedělaly nic,“ řekl.
V hudebním světě nezůstali stranou ani Sting a Mick Jagger. Sting, jehož jmění přesahuje 400 milionů dolarů, vysvětlil, že „peníze jsou pobídkou k práci“. Jagger se naopak rozhodl věnovat většinu svých příjmů na sociální účely. Ke snaze využít své bohatství pro obecné blaho se připojila i čerstvější jména, jako je Sam Altman, generální ředitel společnosti OpenAI, který podepsal „Giving Pledge“.
Jobs, Gatese, Buffetta a mnoho dalších spojuje nejen jejich obrovský majetek, ale také společná filozofie: hromadění bohatství nemá smysl, pokud není využito k pozitivnímu dopadu. Pro děti těchto firemních gigantů je poselství jasné. Kromě dědictví si všichni našli vlastní cestu: Reed Jobs pracuje v onkologii, Erin Jobs vyniká v architektuře a Eva Jobs buduje kariéru modelky. Dokonce i Lisa Brennan-Jobs, která získala část dědictví, se rozhodla zaměřit na spisovatelskou kariéru.