Dýchání, sprchování, vaření a další činnosti obohacují vzduch v interiéru o vlhkost. Aby se zabránilo vzniku plísní, je třeba tuto vlhkost odstranit. Kouzelným slovem je větrání. Co se však stane, když venku prší? Mnoho lidí si není jistých, zda mají okna vůbec otevírat. Vždyť vlhký vzduch zvenčí se může dostat do domu. Je tato obava oprávněná?
Stručná odpověď zní ne. „Názor, že větrání zvyšuje vlhkost, když prší, je rozšířený omyl,“ vysvětluje odborník z Energetického poradenství.
Je to proto, že teplý vzduch může absorbovat více vlhkosti než studený vzduch. „Pokud tedy při větrání vnikne do teplého domu vlhký studený vzduch, jeho relativní vlhkost při zahřátí klesne,“ vysvětluje fyzikální jev energetický poradce spotřebitelů. Platí následující pravidlo: maximální obsah vody ve vzduchu se zdvojnásobí přibližně každých deset stupňů Celsia.
Větrání zajišťuje sušší vzduch
Teplotní rozdíl mezi interiérem a exteriérem je rozhodující, vysvětluje poradce: „Čím je vzduch chladnější – ať už prší, nebo neprší – tím je sušší poté, co se přizpůsobí teplotě vzduchu, která se v domě obvykle pohybuje kolem 20 stupňů Celsia.“ V naprosté většině případů je tedy vzduch po větrání sušší než před ním.
Závěr: Větrání je důležité za každého počasí a v každém ročním období. Pouze při silných bouřkách, vichřicích a bouřkách byste měli počkat, až se situace uklidní.
Ale nejen větrání je důležité: pokud se chcete v zimě vyhnout plísním, měli byste nejen větrat, ale také izolovat.
Proč je větrání důležité, když prší
Když prší, neznamená to automaticky vysokou vlhkost vzduchu. Vlhkost je tvořena vodní párou, která vzniká při odpařování dešťové vody. Rozhodujícím faktorem je relativní vlhkost, která mimo jiné závisí na teplotě.
- Odvod vlhkosti: I když venku prší, studený venkovní vzduch je obvykle sušší než teplý vnitřní vzduch.
- Přívod čerstvého vzduchu: větrání zajišťuje přívod čerstvého vzduchu a snižuje množství škodlivin, prachu a nepříjemných pachů v domě.
Jak správně větrat místnost, když prší
1. Nárazové větrání: „Při vysoké vlhkosti vzduchu je nejúčinnějším způsobem výměny vzduchu nárazové větrání,“ vysvětluje energetický expert. Nárazové větrání spočívá v úplném otevření oken na krátkou dobu (5 až 15 minut v závislosti na venkovní teplotě). Tím se rychle vymění zadržený vzduch v místnosti za čerstvý venkovní vzduch. Tento proces opakujte několikrát denně: „Ideální je větrat třikrát až čtyřikrát denně bez ohledu na počasí,“ vysvětluje. Nezapomeňte větrat místnosti ráno a večer „.
2. Dávejte pozor na směr větru: v případě deště otevřete okna na opačné straně, než je vítr, abyste zabránili rozstřikování vody.
3. Při větrání vypněte topení: Pokud necháte při větrání zapnuté topení, bude teplý vzduch nasáván ven, čímž dojde k plýtvání cennou energií.
4. Používejte vlhkoměr: Vlhkoměr ukazuje relativní vlhkost vzduchu a pomůže vám určit nejvhodnější dobu pro větrání. Větrejte, když vlhkost vzduchu stoupne nad 45 %. Pokud po vyvětrání znovu zkontrolujete vlhkoměr, počkejte několik minut. Přístroj ukazuje spolehlivé hodnoty až poté, co se čerstvý vzduch ohřeje na pokojovou teplotu.
Poznámka: Tyto rady platí také pro větrání v mlze a při sněžení.
Větrání za deště: Co dělat v létě?
Pokud jsou venkovní a vnitřní teploty přibližně stejné, nemusí větrání za deště vždy zajistit účinnou výměnu vlhkosti. Větrání je však důležité pro výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý. V teplých dnech jsou pro větrání nejvhodnější ranní a večerní hodiny.
V létě, kdy prší, je obtížnější snížit vnitřní vlhkost větráním, ale riziko vzniku plísní je v teplých měsících mnohem nižší. „V létě nehrozí kondenzace vlhkosti na studených površích, jako jsou okenní tabule a stěny,“ vysvětluje odborník.