Snižují vodní filtry množství mikroplasty? Výsledky výzkumu jsou jasné

Snižují vodní filtry množství mikroplasty? Výsledky výzkumu jsou jasnéMikroplasty jsou zvláštní třídou znečišťujících látek, které představují vysoké riziko pro životní prostředí. Představují celosvětový problém, který přímo souvisí s výrobou plastů a odpadů z nich vzniklých. Mikroplasty byly nalezeny všude, včetně vody, řek, půdy, bahna, odpadních vod, dešťové vody, oceánu, rostlin, zeleniny, pitné vody, ovoce a v lidském těle: v trávicím traktu, plicích a krvi.

Odkud mikroplasty pocházejí?

Plasty lze rozdělit do čtyř hlavních kategorií: makroplasty, mezoplasty, mikroplasty a nanoplasty. Mikroplasty jsou drobné částice složené převážně ze syntetických polymerů, jejichž velikost se pohybuje od 1 mikronu (μm) do 5 mm (mm). Pocházejí z plastového odpadu, tj. vznikají z různých typů předmětů v důsledku degradace plastů (např. vlivem teplotních změn, UV záření nebo stárnutí), a to jak při používání, tak při likvidaci.

Jak mikroplasty působí na lidský organismus?

Článek z časopisu Environmental Nanotechnology podrobně popisuje původ mikroplastů a jejich dopad na životní prostředí. Tyto částice mohou pocházet z různých zdrojů, například z oblečení, plastových lahví, barev, kosmetických přípravků, plastového a teflonem potaženého nádobí, textilií a použitých pneumatik.

Hlavními způsoby příjmu mikroplastů jsou požití vody a konzumace kontaminovaných potravin, jakož i vdechnutí nebo přímý kožní kontakt. V důsledku toho mohou vést mimo jiné k narušení endokrinního systému a hromadění toxických těžkých kovů, jako je olovo a rtuť, v lidském těle. Proto je tak důležité zbavit životní prostředí těchto znečišťujících látek.Snižují vodní filtry množství mikroplasty? Výsledky výzkumu jsou jasné

Je filtrace jednou z nejlepších metod, jak se zbavit mikroplastů?

Časopis Journal of Cleaner uvádí různé způsoby odstranění mikroplastů z vody. Částice plastů lze odstranit proséváním, filtrací, zachycováním, adsorpcí, koagulací, fotokatalýzou, elektrostatickou přitažlivostí/odpuzováním, zvýšenou oxidací a dalšími mechanismy. Filtrace je považována za účinnou a také relativně levnou a snadno použitelnou metodu odstraňování kontaminantů, která se provádí jak filtračními systémy s granulovanými médii, tak membránovými filtračními systémy.

Existuje množství vědeckých článků zabývajících se filtrací vody ve velkém měřítku, např. v čistírnách odpadních vod. Nás však více zajímá domácí měřítko, tj. rozsah, v jakém jsou mikroplasty zachycovány vodními filtry.

Který filtr funguje lépe?

Výzkumníci se rozhodli porovnat koncentraci, tvar, barvu, velikost a typ polymeru (tj. chemické složení) mikroplastů ve vodě, která prošla různými filtračními systémy běžně používanými v domácnostech. Jedná se o filtry, jako jsou oblíbené džbány s uhlíkovými patronami, keramické filtry a voda odebraná přímo z kohoutku (voda z vodovodu).

Domácí systém filtrace vody.

Snižují vodní filtry množství mikroplasty? Výsledky výzkumu jsou jasné

Mikroplasty byly nalezeny v každém z testovaných vzorků vody – vědci identifikovali 9 262 částic. Mezi nimi převažovala průhledná vlákna různé délky – od méně než 500 mikrometrů až po více než 5 milimetrů. Tato vlákna se skládala především z polyesteru, polypropylenu a polyamidu. Statisticky významné koncentrace mikroplastů byly zjištěny ve vodě z filtrovaných džbánů (průměrně 1,41 částic na litr) a ve vodě z vodovodu (1,13 částic na litr) ve srovnání s vodou filtrovanou přes keramické filtry (0,49 částic na litr).

Výzkumníci však zdůrazňují, že je třeba brát v úvahu regionální rozdíly v kvalitě vody a způsobech její úpravy. To nic nemění na skutečnosti, že problém znečištění vody mikroplasty existuje a že některé filtrační systémy mohou být účinné při jeho snižování.

Přejít nahoru