Žluté skvrny na polštáři vznikají kvůli věcem, kterých si během spánku ani nevšimneme. Nejenže to vypadá nevábně, ale také to škodí vašemu zdraví. Zde je návod, co můžete udělat.
Vaše polštáře toho musí hodně vydržet. Lidé tráví v posteli přibližně třetinu dne. Během této doby se dějí některé věci, kterých si ani nevšimnete: potíte se, ztrácíte šupinky kůže a vlasů a někdy vám z úst unikají sliny.
To vše je naprosto normální, ale znamená to, že se vaše polštáře časem zašpiní. Potahy nebo bez potahů. Z dlouhodobého hlediska to vede k typickým žlutým skvrnám od plísně.
Poradíme vám, co můžete s nechutně zažloutlými polštáři dělat a kdy je třeba je vyměnit.
Proč polštáře časem žloutnou
Typické skvrny od plísně se objevují po dlouhodobém používání polštáře. Je to způsobeno především potem a kožními oleji, které se během noci uvolňují přes pokožku. V určitém okamžiku se však také hromadí maz z pokožky hlavy. Skvrny na polštáři mohou způsobit také pečující přípravky, jako jsou krémy nebo pleťové vody.
Proto sprchování před spaním nepomůže zabránit vzniku skvrn od plísní. Mokré nebo mírně vlhké vlasy mohou dokonce škodit a vést k růstu plísní na polštáři.
Pokud je tedy váš polštář již silně znečištěn, měl by být vyměněn. V opačném případě může dojít ke zdravotním následkům, jako jsou alergické reakce nebo dýchací potíže. Kromě toho se v takovém vlhkém prostředí daří roztočům a bakteriím.
Vyhněte se skvrnám od plísní
Chcete-li zabránit vzniku skvrn od plísní, můžete pod povlak polštáře použít nepromokavou podložku. To také zmírňuje příznaky alergie a má to význam zejména u drahých polštářů, které nechcete každých několik let vyměňovat.
Měli byste také pravidelně měnit povlaky – odborníci doporučují, abyste tak činili každý týden. V praxi však na to má málokdo čas. Pokuste se najít rytmus, který vám bude vyhovovat.
Když ráno vstanete, pořádně polštář vyvětrejte, aby mohla vlhkost unikat. Pomáhá také energické protřepání, které uvolní peří nebo výplň polštáře.
Odstraňování skvrn od plísní
K odstranění lehkých skvrn může stačit pravidelné praní polštáře. Postupujte podle pokynů výrobce uvedených na štítku – spory plísní a mnoho bakterií se ničí při teplotách 60 stupňů a vyšších. Tkaninu můžete také předem ošetřit sprejem určeným k odstraňování skvrn od potu.
Pokud to nepomůže, budete se muset před praním uchýlit k agresivnějším metodám. Se skvrnami si pomůže poradit směs peroxidu vodíku a vody (poměr 1:5) nebo octa a vody (poměr 1:3). Poté je vložte do pračky.
Než budete moci polštáře znovu použít, musí být zcela suché. Nejlepší je nenechávat je dlouho na přímém slunečním světle, protože UV paprsky ničí choroboplodné zárodky a bělí skvrny.
Zaschlých skvrn od plísní se nezbavíte snadno. Pokud jste polštář již delší dobu neprali, možná se vyplatí koupit nový a v budoucnu ho pokrýt voděodolným ochranným prostředkem na polštáře.