Zahrada je přirozeným prostředím pro ptáky i myši. Ty jsou však pro mnoho majitelů zahrad velmi nežádoucí.
Obsah
- Co byste měli dělat, pokud máte na zahradě myši?
- Odhánění myší pomocí pachů
- Odhánějte myši pomocí zvuků
- Účinné řešení
- Jsou myši na zahradě špatná věc?
- Je nutné myši na zahradě potírat?
Myši jsou pro ekosystém důležité. Proto také hrají důležitou roli v prosperitě vaší zahrady. Pokud se však na zahradě usadí příliš mnoho myší, může to rychle vést k problémům. V takovém případě má smysl drobné hlodavce ze zahrady vyhnat nebo je regulovat.
Co byste měli dělat, pokud máte na zahradě myši?
Existuje několik způsobů, jak myši ze zahrady vyhnat. Záleží na druhu Nejznámějšími myšmi žijícími na zahradách jsou myš ohnivá, zemní, polní, piskoř, hraboš polní, hraboš lesní (skákavka), hraboš luční a hraboš střihavka.
Odpuzování myší pomocí pachů
Stejně jako mnoho jiných škůdců nemají myši rády určité pachy. Mezi ně patří např:
- Ocet – Nalijte na podlahu trochu domácího octa nebo octové esence (pozor, povrch musí být odolný vůči kyselinám). Myši se tomuto zápachu, a tedy i ošetřenému místu, vyhnou.
- Chilli – Tento prášek pálí citlivé nosy myší. Rozsypte ho na cestičky nebo na místa, kterým by se hlodavci měli vyhýbat.
- Bezinky – Uvařte odvar z květů nebo listů černého bezu a naneste jej na místa, odkud chcete myši vyhnat.
- Česnek – Připravte si česnekový odvar a rozetřete ho na místa, odkud chcete vyhnat myši.
- Mátový olej – Tento esenciální olej má tak silný zápach, že se myši místu, kam byl aplikován, vyhnou.
- Terpentýn – Namočte hadr do této kapaliny a položte jej na místo, odkud chcete myši odehnat.
- Kočičí stelivo – Alternativně můžete na myší stezky nasypat použitou kočičí podestýlku. Pach predátorů hlodavce zažene.
Důležité. Tyto metody pomáhají pouze krátkodobě, protože hlodavci si na zápach rychle zvyknou. Navíc déšť a vítr mohou domácí prostředky zředit tak, že jsou cítit jen málo nebo vůbec, a proto přestávají být účinné. Proto byste měli pachové látky pravidelně vyměňovat a zavést do způsobu kontroly určitou rozmanitost – například tři dny chilli, pak tři dny máta peprná atd.
Vyhánějte myši hlukem
Myši mají nejen citlivý nos, ale také citlivé uši. Proto můžete hlodavce odradit pomocí ultrazvukových zařízení. Kromě myší tato technologie odradí také potkany a kuny.
Jak však již bylo zmíněno v případě pachů, hlodavci si na určitá opatření velmi rychle zvyknou. To platí i pro ultrazvuk. Pokud si uvědomí, že zvuky nejsou nebezpečné, budou je v budoucnu jednoduše ignorovat a budou nadále poškozovat úrodu salátu nebo pytle se semeny.
Hlodavci si po krátkém leknutí zvyknou také na magnetofonové nahrávky mňoukání koček nebo štěkání psů. V některých případech je však ani nelze odehnat, protože slyší rozdíl mezi nahrávkou a skutečným zvukem zvířete.
Účinné řešení
Účinnějším řešením je odchyt myší na zahradě pomocí živé pasti a jejich následné vypuštění daleko do terénu. Pozor: používejte pouze pasti, které zvířatům neublíží. To znamená, že žádné pastičky a podobně. Podle zákona na ochranu zvířat se totiž zvířatům nesmí ubližovat.