Antioxidant obsažený v mnoha druzích zeleniny může zabránit vzniku šedin. Studie již prokázala úžasné výsledky na myších.
Šediny jsou problémem, který postihuje mnoho lidí od 35 let věku, ale dlouhé sezení věnované barvení vlasů může přijít vniveč, stejně jako výskyt prvních stříbřitých vlasů .
Studie
Vědci z japonské univerzity objevili jednoduchý způsob, jak zabránit šedivění vlasů, a to se zdá být dobrou zprávou zejména pro milovníky salátů. Vědci zjistili, že antioxidant zvaný luteolin zřejmě zastavuje šedivění vlasů u myší. Přestože tato metoda zatím nebyla testována na lidech, vědci tvrdí, že by mohla dobře fungovat i u lidí.
Kde se luteolin nachází
Jedná se o antioxidant, který se nachází v mnoha nejběžnějších druzích zeleniny, jako je celer, brokolice, mrkev, cibule a chilli papričky. „Výsledek byl nečekaný,“ vysvětlil profesor Masashi Kato, hlavní autor studie. „To naznačuje, že luteolin může mít jedinečný léčivý účinek, který zabraňuje šedivění“.
Jak již bylo zmíněno, šedivé vlasy začínají u bělochů ve věku 30/35 let, u orientálců kolem 40 let a u černošské populace blíže k 50 letům. Ve věku 50 let má tedy polovina lidí již značné množství šedivých vlasů. Je to proto, že vlasové folikuly obsahují pigmentové buňky, které produkují melanin, chemickou látku, která dodává vlasům barvu. S přibývajícím věkem tyto buňky odumírají a nové vlasy bez pigmentu šediví.
Testování na zvířatech
Vědci se v rámci studie snažili zjistit, zda by tři antioxidanty (luteolin, hesperetin a diosmetin) mohly být „svatým grálem“ v boji proti šedinám. V prvním kroku tým použil dospělé myši s vlasy náchylnými k šedivění, kterým střídavě podával jeden ze tří antioxidantů, a to buď lokálně, nebo perorálně, a výsledky byly překvapivé.
Myši, kterým byl podáván luteolin, si zachovaly černou srst, zatímco jejich kolegyně v kleci zešedivěly, a to bez ohledu na to, zda byly antioxidanty aplikovány zevně nebo vnitřně. „Očekávali jsme, že i ostatní antioxidanty budou mít protišedivý účinek, ale pouze luteolin, nikoli hesperetin nebo diosmetin, vykazoval významný účinek,“ říká profesor Kato.
Překvapivý objev
Ačkoli by se mohlo zdát, že účinek luteolinu proti krepatění souvisí s tím, jak ovlivňuje cyklus růstu vlasů, vědci s překvapením zjistili, že tomu tak ve skutečnosti není. „Zajímavé je, že luteolin měl omezený vliv na vlasový cyklus, což naznačuje, že jeho hlavní účinek je spíše na pigmentaci než na růst nebo vypadávání vlasů,“ pokračuje profesorka.
Toto cílené působení činí z luteolinu mimořádně zajímavého kandidáta na boj proti šedivění vlasů souvisejícímu s věkem.“ Ačkoli, jak bylo uvedeno výše, pokusy jsou zatím prováděny na zvířatech , vědci tvrdí, že proces šedivění vlasů je podobný jako u lidí, což zvyšuje možnost použití látek proti šedivění v blízké budoucnosti.
„Bylo by zajímavé zjistit, zda by se luteolinu použít i v boji proti dalším změnám souvisejícím s věkem, včetně plešatosti,“ uvedl Dr. Takumi Kagawa, jeden z autorů studie.