Slušný způsob čištění roštu plynového sporáku. Budete potřebovat dvě ingredience

Slušný způsob čištění roštu plynového sporáku. Budete potřebovat dvě ingredience

Čištění roštu plynového sporáku může být ošemetná záležitost. Zaschlé zbytky jídla a mastnoty se odstraňují velmi obtížně, proto mnoho lidí hledá účinné způsoby, jak udržet rošt čistý a estetický. Jak se ukazuje, lze ji vyčistit levnými a dostupnými výrobky, které se často vyskytují v naší kuchyni. Během okamžiku rozpustí zašlou mastnotu a rošt bude jako nový.

Jak vyčistit litinový rošt?

Čištění litinového roštu nepatří mezi nejoblíbenější domácí práce, ale není bez něj. Je to nejen důležitý aspekt udržování bezvadného stavu vaší kuchyně, ale také klíč k dlouhé životnosti vašeho sporáku (nečistoty mohou způsobit rezavění materiálu). Staré zbytky mastnoty a výpary šíří po místnosti nepříjemné pachy a jsou živnou půdou pro bakterie. Při zahřívání také uvolňují škodlivé látky, proto nezapomínejte na pravidelné čištění roštu plynové varné desky.

Předtím se ujistěte, že jsou všechny části varné desky studené, abyste se nepopálili. Vyvarujte se také používání ostrých nástrojů, které mohou poškrábat nejen rošt, ale i povrch varné desky. K odstranění zašlé mastnoty a zaschlých zbytků jídla není nutné používat specializované přípravky. Litinové mřížky lze čistit levnými přípravky.

  • Voda a mýdlo – ponořte rošt plynového sporáku do horké vody s mýdlem nebo prostředkem na mytí nádobí. Nechte ji v roztoku působit 10-15 minut. Poté rošt vydrhněte kartáčem s měkkými štětinami. Nakonec vše opláchněte teplou vodou a důkladně otřete hadříkem.
  • Ocet – jednoduše smíchejte jeden díl octa a jeden díl teplé vody v lahvi s rozprašovačem, nastříkejte na znečištěný rošt a nechte působit asi 30 minut. Po uplynutí této doby nečistoty setřete houbičkou a osušte hadříkem. Do směsi můžete přidat několik kapek esenciálního oleje, který skvěle maskuje zápach octa.
  • Jedlá soda – smíchejte tři díly jedlé sody s jedním dílem vody a vytvořte hustou pastu. Pastu pak pomocí měkkého kartáče nebo hadříku naneste na povrch roštu. Asi po 15 až 20 minutách litinu očistěte, opláchněte a důkladně osušte a poté ji opět položte na varnou desku.
  • Čpavek – rošt vložte do velkého vzduchotěsného sáčku (např. pytle na odpadky) nebo velké nádoby s víkem a naplňte dvěma šálky čpavku (rošt by neměl být zcela ponořený). Vše se pevně uzavře a nechá se přes noc. Ráno stačí rošt důkladně opláchnout teplou vodou a poté jej otřít do sucha.
  • Tablety do myčky – rošt vložte do dřezu a naplňte jej horkou vodou. Poté přidejte jednu nebo dvě tablety do myčky a nechte je tam několik hodin (nejlépe přes noc). Po vyjmutí rošt otřete houbičkou, opláchněte a důkladně osušte, abyste zabránili korozi.

Slušný způsob čištění roštu plynového sporáku. Budete potřebovat dvě ingredience

Mohu mýt mřížku plynové varné desky v myčce nádobí?

Použití myčky nádobí je účinnější než ruční mytí. Spotřebuje méně vody a energie a účinně odstraní i ty nejodolnější nečistoty. Přestože myčka nádobí nabízí mnoho funkcí, ne vše je v ní vhodné mýt. Na seznamu zakázaných předmětů jsou dřevěné doplňky, porcelán, ručně malované nádobí nebo křišťálové sklenice. V myčce se nedoporučuje mýt ani litinové předměty (včetně roštu plynového sporáku).

Vysoké teploty a mycí prostředky mohou poškodit smaltovaný povlak na roštu a v krajním případě mohou deformovat nebo prasknout rošt plynového sporáku. Navíc porézní povlak znamená, že do mřížky může proniknout vlhkost a voda a způsobit rezavění.

Přejít nahoru